Arutelu:Aleksander Läte

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kuidas seda siis võtta, kas see tänav enam ei ole isikunimeline? Andres 10. jaanuar 2009, kell 12:33 (UTC)

Eks seda juhtub, kui mehhaaniliselt vikit täiendada. Kuskilt on kõrva taha jäänud, et on komme isikunimelisi tänavaid Eestis mitte kasutada. Olgugi, et on erandeid nagu Tammsaare tee, aga ju siis polnud Aleksander Läte piisavalt teenekas, et tema pikk nimi tänavale jätta. Ma arvan, et lisan artiklisse juurde, et nüüd kannab tänav nime "Läte". Kahjuks ei oska öelda, kas praeguse tänava nime all on mõeldud allikat või seda isikut. --kanakukk 10. jaanuar 2009, kell 12:39 (UTC).
Vaata [1]. Tundub, et ühel hetkel otsustati tänava nimi seostada heliloojaga, hiljem aga taastati vana nimi.
Äsja ju otsustati luua Aleksius II väljak. Küsimus on minu meelest ainult vanade nimede taastamises, aga näiteks Paul Kerese tänav on ilusti alles. Andres 10. jaanuar 2009, kell 12:50 (UTC)
Nagu ilmselt isegi tead, siis nõukogude perioodil oli omane panna igasugustele tänavatele Pöögelmannide, Kingisseppade jt "teenekate" isikute nimesid. Ma arvan, et Aleksandri nime ära jätmine 1991. aasta otsusel on mingi tagapõhi.

Väljavõte ajalehest SIRP: 1986. a. fikseeriti näiteks Tallinnas kohanimede korrastamisel ja määramisel järgmised põhimõtted ja suunad:

  • Eelistada loomuliku nimevaliku allikana põlist nimepaneku traditsiooni ja ajaloolisi toponüüme või nende puudumisel uusi nimesid, mis on seotud koha endaga.
  • Depolitiseerida koha-, sh. tänavanimed ja anda neile tagasi tegelik tähendussisu, milleks on: olla koha identifikaator ja aadressi osa, aidates nii inimestel paremini orienteeruda; olla ka rahvuskultuuri osa, väljendades omakeelsena koha enda kultuuriloolisi, eluolustikulisi, loodusest jmt. lähtuvaid iseärasusi, mis võimaldab neisse suhtuda kui poliitikavälistesse püsivatesse kultuurisümbolitesse.
  • Vähendada konkreetse kohaga seostumatuid pühendusnimesid tõepoolest erandi tasemele ja rakendada sama põhimõtet ka uute kohanimede panekul. Lugeda põhimõtteliselt taunitavaks ühe pühendusnime väljavahetamist teise vastu, sest selle võiks taandada ka isikute väärtustamisele, mida enamasti ei ole mõeldud (nt. Tšaikovski, Lomonossovi jt. puhul); tegemist ei ole vastuseisuga isikutele, vaid suhtumisega nimepaneku viisi.

Samas, olemasolevaid tänavanimesid ei olegi enam nii lihtne kaotada. Kehtiva kohanimeseaduse alusel on muutmise lubatavaid tingimusi vaid kuus (nt. eksitav sarnasus mõne muu nimega) ja neist väljuvatel juhtudel tuleb luba küsida siseministrilt. Selline piirang on loomulik, sest väldib põhjendamatuid nimekaotamisi, nagu seda on varem tihti tehtud. Muutmiste piirangu põhjuste seas puudub aga tänavanimesiltide rahaline külg, sest olulisem on sootuks muu. --kanakukk 10. jaanuar 2009, kell 13:52 (UTC).

Aleksius II väljakuga tuleb ka ilmselt vastakaid arvamusi: [2], aga kahjuks ei oska tema teeneid või "teeneid" kommenteerida ning see käib ilmselt juba teise arutellu alla. --kanakukk 10. jaanuar 2009, kell 14:06 (UTC).

Mälestustahvel[muuda lähteteksti]

Kus see mälestustahvel asub? Andres 10. jaanuar 2009, kell 12:42 (UTC)

Tartus, millele viitab ka pildi URL (http://info.raad.tartu.ee), rohkem tahvli kohta infot saab siit: [3] --kanakukk 10. jaanuar 2009, kell 12:45 (UTC).
See asi tuleks artiklisse kirja panna. Andres 10. jaanuar 2009, kell 12:50 (UTC)

Miks mitte omastav "Lätte"? Andres (arutelu) 21. märts 2017, kell 14:49 (EET)