Arutelu:11. detsember

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Eestikeelse Naguib Mahfouzi raamatu kaane peal on "Nagib Mahfuz", või vähemalt Vikerkaares on nii. Miks me peaksime järgima prantsuskeelset nimekuju. Teisest küljest pole see ka teine nimekuju õige, kuid ta nähtavasti järgib egiptuse hääldust. Araabia keeles kirjutatakse nii:

نجيب محفوظ

Sealjuures hääldatakse araabia ühiskeeles umbes "nadžiib mahfuuz". I ja u on pikad, h ja z kirjutatakse traditsioonilises transliteratsioonis täpiga all, ma ei tea, kuidas kirjutatakse selles süsteemis, millel põhineb meie araabia kohanimede kirjutamine. Andres 17:29, 13 Dec 2004 (UTC)

Vaatsin EE-st, seal on Nagib Mahfụs (punktiga u all), aga tulles siinkohal teema 'kuupäeva ja aastaartiklid' vb lisada siiski juurde Nobeli kirjandusauhind (1988), muidu veel keegi imestab, mispärast mingi täiesti tundmatu tüüp (kelle nimegi me õigesti kirjutada ei oska) siia nimekirja sattunud on - Ahsoous
Punkt tähistab EE-s rõhku. See ei kuulu nime kirjutamise juurde.
Vaatasin huvi pärast Google'ist: kuju "Naguib Mahfouz" esineb eesti keeles ainult Vikipeedias, kuju "Nagib Mahfuz" esineb seoses 2004. aastal ilmunud eestikeelse raamatuga "Tuhande öö ööd". Lugesin just täna selle retsensiooni viimasest Vikerkaarest. Seda nimekuju tuleb igal juhul mainida, sest kuidas muidu lugeja selle raamatu üles leiab või autori nime selle raamatuga seostada oskab. Nimekuju "Mahfus" (ja "Machfus") esineb põhiliselt saksa keeles, kus s hääldatakse [z]. Miks ta EE-s on, ei tea.
Mina mäletan küll, et ta sai kunagi Nobeli. Mina ei paneks mingit kommentaari, aga kui Sa väga tahad, eks siis pane. Andres 18:34, 13 Dec 2004 (UTC)

Andres 18:34, 13 Dec 2004 (UTC)

Sorry, suutsin nime kirjutamisel taas typo teha EEs on siiski Mahfuz - Ahsoous
Sellisel juhul teen ettepaneku minna esialgu üle EE-s antud nimekujule. Andres 18:45, 13 Dec 2004 (UTC)

Tegin juba ära, jätsin aga nobeli kirjutamata, muidu tulnuks see antud lehel 4 isiku nimele lisada - Ahsoous

välja tõstetud[muuda lähteteksti]

* 1901Guglielmo Marconi pidas esimene raadioseansi üle Atlandi ookeani.

https://en.wikipedia.org/wiki/Guglielmo_Marconi järgi 12. detsembril. --WikedKentaur (arutelu) 11. detsember 2017, kell 15:50 (EET)