Arno Babadžanjan

Allikas: Vikipeedia
Arno Babadžanjan
Arno Babadžanjani mälestustahvel Jerevanis

Arno Babadžanjan (armeenia Առնո Բաբաջանյան; 22. jaanuar 1921 Jerevan11. november 1983 Jerevan) oli armeenia helilooja ja pianist.

Arno Babadžanjan oli pärit õpetaja perekonnast. Oma esimesed muusikateosed kirjutas ta juba 9-aastaselt. Tema talenti märkas tuntud helilooja Aram Hatšhaturjan. 1938. aastal kolis Arno Babadžanjan Moskvasse ja astus Moskva Gnessinite-nimelise Muusikapedagoogilise Õppeasutuse viimasele kursusele, kus lõpetas Jelena Gnessini klaveriklassi ja Vissarion Šebalini kompositsiooniklassi. Seejärel asus ta õppima Moskva Riiklikus Tšaikovski nimelises Konservatooriumis. 1947. aastal lõpetas Arno Babadžanjan eksternina Jerevani Konservatooriumi ja 1948. aastal Moskva Riiklik Tšaikovski nimelise Konservatooriumi.

Aastatel 19501956 oli ta klaveriõppejõud Jerevani Konservatooriumis.[1] 1956. aastal kolis Arno Babadžanjan Moskvasse.

Arno Babadžanjan saavutas laulukirjutajana suure populaarsuse. Tema lauludele kirjutasid sõnu tuntud luuletajad Robert Roždestvenski, Jevgeni Jevtušenko, Andrei Voznessenski ja Leonid Derbenjov. Paljusid Babadžanjani laule esitas Muslim Magomajev.

Arno Babadžanjan kirjutas ka instrumentaaldžässi lugusid ja muusikale.

Babadžanjani süvamuusikaline looming oli algul tugevasti mõjutatud armeenia rahvamuusikast, alates 1950. aastate lõpust kasutas ta aga ka uuenduslikke vormilahendusi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]