Mine sisu juurde

Arinas

Allikas: Vikipeedia
Arinas
Vaade Arinasele Joniškise poolt
Valgla maad Leedu
Sissevool Nikajė, Drigunka
Väljavool Arina
Pindala 4,413 km²
Pikkus 5,81 km
Laius 1,56 km
Keskmine sügavus 6,8 m
Suurim sügavus 18,3 m
Koordinaadid 55° 3′ 36″ N, 25° 40′ 5″ E
Arinas (Leedu)
Arinas

Arinas on järv Leedus Molėtai rajoonis. Järv asub rajooni lõunaosas Švenčionyse rajooni piiril. Järve kaldal asub Joniškise alev. Arinas kuulub Nemunase vesikonda.

Järv on tekkinud jääajal moodustunud lohku. Kaldad on valdavalt kõrged. Lõunakallast katab mets, kohati on see ka soostunud. Ülejäänud kallastel asuvad metsad, põllud ja niidud. Järves on kaks saart: 1,54 ha ja 1,34 ha. Kaldajoone pikkus on 17,89 kilomeetrit. Järve kallastel asuvad lisaks Joniškisele veel Malūnėlise Stebuliai ja Skardžiai külad.

Kaldavöönd on liivane. Järve ääristab ligi 30 meetri laiune veetaimestiku riba, kus kasvavad kaislad, pilliroog ja penikeeled. Põhja katab aleuriit.

Järves elab 13 liiki kalu: karpkala, nurg, linask, haug, latikas, ahven, rääbis, angerjas, koger, särg, luts, turb ja roosärg. Leitud on ka sasaani ja hõbekokre.[1] Järv on paisutatud, selle vett kasutavad Arnionysi kalakasvatuse tiigid.

Järve nime päritolu on teadmata. Seda on üritatud tuletada indoeuroopa tüvest *er-/*or-, mis tähistab liikumist.[2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Marija Grigelytė. Arinas. Tarybų Lietuvos enciklopedija, Kd. 1 (A-Grūdas). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1985. 102 lk.
  2. Aleksandras Vanagas. Lietuvių hidronimų etimologinis žodynas. 47 lk. – Vilnius: Mokslas, 1981