Antaares

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib tähest; raketi kohta vaata artiklit Antares (rakett)

Antaares on täht Skorpioni tähtkujus. See on punane hiid ja Skorpioni eredaim täht, mis on tuntud ka kui Marsi Rivaal. Punase värvi poolest sarnaneb ta välimuselt planeediga Marss. (Need kaks on muuseas konjunktsioonis iga teisel aastal, kui Marss liigub oma orbiidil mööda ekliptikat, kus Skorpion asub sodiaagis.) Punane on ihalduse värv ja see on punaseim täht taevas; sümboliseerib, et soovide punane lamab kõigi jumaliku elu väljenduste all.

Nagu punaste hiidude puhul tavaline, asub ka Antaares keset punakat pilve, mille läbimõõt on 5 valgusaastat. Värvitud ja energetiseeritud Antaarese poolt, koosneb see pilv metallilisest tolmust, mitte gaasist.

Antaares on heleduselt 15. täht meie taevas ja arvatavasti suuruselt teine täht Orionis asuva Betelgeuse kõrval. Kui see paigutada meie Päikesesüsteemi, siis see neelaks kõik sisemised planeedid ja ulatuks hästi ka asteroidide vööni. See teeks tast tublisti üle 500 korra suurema meie päikesest. Huvitaval kombel paikneb see meie planeedist 520 valgusaasta kaugusel, samal kaugusel nagu täht Betelgeuse (kuigi erinevates suundades). Oma tohutu suuruse ja suhtelise läheduse tõttu on Antaares üks vähestest tähtedest, mille suurust on õnnestunud mõõta. Helenduse annab talle ta suurus, mitte temperatuur, mis on palju madalam kui Päikesel. Mida suurem on täht, seda suurem on tema kiirguse ulatus.