Annie Besant

Allikas: Vikipeedia
Annie Besant

Annie Wood Besant (1. oktoober 1847 Clapham, London20. september 1933 India) oli inglise teosoof, feminist, kirjanik ja ühiskonnategelane.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Annie sündis keskklassi kuuluvas iiri perekonnas.

1867. aastal abiellus ta 26-aastase vaimuliku Frank Besantiga. Neil sündis kaks last. Abielu oli aga õnnetu, kuna Annie iseseisvus ei meeldinud Frankile; Annie polnud aga rahul, et kogu raha, mis ta teenis kirjutistest, läks Franki kätte (tollal ei olnud abielus naisel oma varale legaalset õigust). Peamiselt kirjutas Annie sellal lühijutte, lasteraamatuid ja artikleid. Kui abielu lagunes, ütles Annie kristlusest lahti ning hakkas toetama farmitöölisi, kelle töötingimused olid halvad.

Hiljem siirdus Annie Besant Londonisse, kus sõbrunes Charles Braudlaughiga, kes andis talle tööd ajalehes National Reformer. Seal kirjutas Besant peamiselt abieluprobleemidest ja naisõigustest.

1890. aastatel hakkas Besant toetama teosoofialiikumist, mida juhtis Madame Blavatsky. Innustatuna teosooflikest ideedest hakkas ta külastama Indiat, kus võitles domineeriva Suurbritannia mõjuvõimu vastu.

Esimese maailmasõja ajal, juunist septembrini 1917, oli Annie Besant interneeritud Briti võimude poolt.