Anna Abreu

Allikas: Vikipeedia
Anna Abreu (2014)
Anna Abreu
Anna Abreu (2008)

Anna Eira Margarida Mourão de Melo e Abreu (sündinud 7. veebruaril 1990 Vantaas) on Soome laulja.

Tema isa Paulo on portugallane, kes elab Portugalis Sintras, ema Liisa on soomlane. Annal on vend Emil, kes on temast 4 aastat vanem. Lapsena elas ta Portugalis. Ta räägib soome ja portugali keelt emakeelena. Lisaks räägib ta inglise, hispaania ja natuke rootsi keelt.

2006. aasta suvel hakkas Abreu, kes oli siis kõigest 16-aastane, osalema telesarjas "Idols", mis on Soome analoog saatele "Eesti otsib superstaari". Konkursil jättis ta hea mulje oma võimsa ja veenva häälega ning ta saavutas teise koha Ari Koivuse järel, kes laulis üksnes heavy metal'it. 5. aprillil 2007 toimunud finaalis kogus Abreu 43% publiku häältest Koivuse 57% vastu.

Pärast sarja lõppemist sõlmis Abreu lepingu plaadistusettevõttega Sony BMG Music Entertainment. Tema debüütsingel "End of Love" ilmus 2007. aasta juulis. Laul debüteeris Soome singlite edetabelis 8. kohal, mis jäi ka kõrgeimaks kohaks. Sellele laulule valmis ka video. 22. augustil ilmus Abreu enesenimeline debüütalbum, mida müüdi juba esimese nädala jooksul 30 tuhat eksemplari. See album debüteeris Soome läbimüügi edetabelis esikohal ja tänapäevani on selle albumi käes Soome albumite debüütnädala müügi rekord. Kokku müüdi seda albumit 86 170 eksemplari ja see sai kahekordseks plaatinaplaadiks. Oktoobris anti välja samalt plaadilt pärit singel "Ivory Tower", mis debüteeris 17. kohal. Selle kõrgeim edetabelikoht, 5., saabus 7. nädalal. Mõlemad singlid jõudsid kuldplaadi staatusse. Samal aastal nimetati Abreu Soome aasta parimaks naislauljaks.

Pärast turneed mööda Soomet hakkas Abreu töötama uue albumi kallal. 31. juulil 2008 ilmus sellelt singel "Vinegar", mis oli märksa tantsulisem tema debüütalbumi lugudest. Lugu tõusis Soome singlite edetabelis esikohale ja oli üks aasta enim müüdud singleid, saades kahekordseks plaatinaplaadiks. Oktoobri alguses ilmus järgmine singel "Silent Despair", mis aga edu ei saavutanud. 22. oktoobril ilmus teine plaat "Now". Seda müüdi 50 695 eksemplari ja see sai Soome aasta müüduimaks plaadiks. Abreu valiti teist aastat järjest Soome aasta naislauljaks ning ta nimetati Soome aasta muusikaauhinna EMMA kandidaadiks veel neljas kategoorias, mida ta aga ei võitnud: parim esineja, parim salvestis ("Vinegar"), parim album ("Now") ja parim popmuusikaalbum.

5. augustil 2009 ilmus Abreu kolmandalt plaadilt singel "Music Everywhere". Müüki jõudis see 10. augustil. See debüteeris Soome singlite edetabelis 4. kohal ja tõusis lõpuks 2. kohale. 21. oktoobril ilmus Abreu kolmas album "Just A Pretty Face?", mis tõusis Soome albumite edetabelis 2. kohale. Seda müüdi 33 278 eksemplari, nii et seegi sai plaatinaplaadiks. See plaat oli eelmisest veel tantsulisem.

2009. aasta septembris kuulutati välja, et Abreu ja Antti Tuisku, kes sarja "Idols" esimesel hooajal kolmandaks tuli, korraldavad Soomes ühise turnee "Pop Royalty Tour". See oli mõeldud nende albumite reklaamimiseks. Tuiskul oli see juba 7. album ja ükski teine selles sarjas osalenud laulja pole veel nii palju albumeid välja andnud. Nende turneed saatis tohutu menu. Kontserdid müüdi välja minutitega ja selleks, et publiku soovi rahuldada, tuli lisada uusi kontserte.

Diskograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Anna Abreu" (2007)
  • "Now" (2008)
  • "Just a Pretty Face?" (2009)
  • "Rush" (2011)
  • "Greatest Hits" (2012)
  • "V" (2014)
  • "Sensuroimaton versio" (2016)
  • "Teipillä tai rakkaudella" (2019)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]