Andrejs Priedkalns

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Andrejs Priedkalns

Andrejs Priedkalns (28. november 1873 Tirza vald, Valga kreis1. aprill 1923 Riia) oli Läti arst ja poliitik. Aastal 1907 valiti ta Vene keisririigi III Riigiduuma liikmeks (Liivimaa kubermangust).

Ta sündis aastal 1873 Tirza vallas Valga kreisis sulase perekonnas. Pärast õpinguid Vecpiebalga kihelkonnakoolis sooritas ta Cēsises rahvakooli õpetaja eksami ja töötas õpetajana Krape koolis (asub praeguse haldusjaotuse järele Ogre piirkonnas Krape vallas) ning seejärel Riias. Aastal 1898 astus ta Moskva Ülikooli arstiteaduskonda, mille lõpetas aastal 1903. Seejärel töötas ta Madlienas arstina. Ta võttis osa 1905. aasta revolutsioonist.

Aastal 1907 valiti ta Vene keisririigi III Riigiduuma liikmeks (Liivimaa kubermangust). Duumas olles kuulus sotsiaaldemokraatide fraktsiooni.

Pärast Esimese maailmasõja algust sai tast aastal 1915 Petrogradis Läti pagulasarst. Aastal 1916 ta arreteeriti ning ta viibis Krestõ vanglas. Pärast Veebruarirevolutsiooni vabastati ta Ajutise Valitsuse poolt kui poliitvang ning ta määrati 3. aprillil 1917 Liivimaa kubermangu komissariks.

Lätis oli ta Valka kooli sanitaarosakonna juhataja. Pärast ametikoha kaotamist jätkas ta arstipraktikat Valkas ja oli õppejõud Valkas organiseeritud Rahvaülikoolis. Pärast Läti Sotsialistliku Nõukogude Vabariigi asutamist jaanuaris 1919 asutas ta Lätis esimese tasuta ambulatoorse kliiniku ja oli Valka maakonna rahvatervise osakonna juhataja. Aastal 1919 määras Läti Vabariigi Ajutine Valitsus ta Riia Linna Lastehaigla peaarstiks.

Andrejs Priedkalns suri 1. aprillil 1923 Riias.