Aluspüksid

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Meeste aluspüksid
Naiste aluspüksid

Aluspüksid on aluspesu hulka kuuluv pükstekujuline riietusese, mida kantakse alakehal vastu ihu või teiste aluspükste peal (tavaliselt teiste riiete all).

Otstarve[muuda | muuda lähteteksti]

Aluspükse kantakse hügieenilistel eesmärkidel (selleks, et vältida teiste riietusesemete ja muude esemete määrdumist alakeha eritistega) ning kaitseks külma vastu, mugavuse suurendamiseks, häbemepiirkonna ja tuharate varjamiseks ning üha enam ka ilu pärast või erootilistel kaalutlustel.

Kuigi aluspükse kantakse muuhulgas alakeha soojana hoidmiseks, et vähendada põie-, neeru- ja naistel munasarjapõletiku ohtu, võib liiga soe aluspesu meestel mõjuda halvasti spermatosoidide kvaliteedile.

Materjalid[muuda | muuda lähteteksti]

Aluspesu valmistamisel kasutatakse kõige rohkem puuvillast riiet ja puuvilla sisaldavaid materjale (puuvill on tihti segatud elastaani või muude sünteetiliste kiududega) ning sünteetilisi mikrokiudseid materjale (näiteks lycra ja nailon).

Lõiked[muuda | muuda lähteteksti]

Meeste briifid
Naiste püksikute lõiked
G-stringe kandev naine rannas
Meeste bokserid
Meeste liibuvad bokserid

Vastavalt lõikele on aluspükstel erinevaid nimetusi.

Trussikud ehk lühikesed aluspüksid on ihul kantavad meeste aluspüksid, mis ulatuvad tuharate alumise piirini või sellest pisut allapoole. Varem olid kasutusel peamiselt laiad, vabalt langevad trussikud, nüüd kasutatakse enamasti keha vastu hoidvaid. Trussikute eesosas võib olla nööbitav või nööpideta pilu, mida saab kasutada urineerimise hõlbustamiseks.

Nii meeste kui ka naiste lühikesi aluspükse, mis hoiavad keha ligi, nimetatakse briifideks. Briifid võivad erineda vöökoha kõrguse ja (kujuteldava) välisküljeõmbluse pikkuse poolest.

Pepuvahepüksid ehk stringid on kitsad aluspüksid, mis eesosas katavad ainult häbeme piirkonda. Stringide alavormide seas on g-string ehk nöörstring, mille tagaosa kujutab endast kitsast riideriba, mis jookseb tuharate vahel vöökummini, ning Ameerikas levinud jockstrap, millel tagaosa koosneb kahest laiast elastsest ribast, mis hoiavad suguti ja munandid kindlalt paigas. Stringide kohta kasutatakse inglise keeles ka nimetust athletic supporter ('sportlik toetaja'), sest nende algne eesmärk oli meeste suguelundeid toetada ja fikseerida, et vältida sportimisel tekkida võivaid vigastusi.

Bokserid on pikema reieosaga mitteliibuvad aluspüksid.

Liibuvad bokserid ehk bokser-briifid on 1990. aastatel välja töötatud aluspüksid, mis on liibuvad nagu tavalised lühikesed aluspüksid, kuid on pikema reieosaga nagu bokserid. Nende kohta kasutatakse ka väljendeid trunk (inglise keeles 'tüvi') ja square-cut (inglise keeles sõna-sõnalt 'ruutlõige'; tavaliselt langevad laialilaotatud liibuvatel bokseritel laius ja kõrgus kokku).

Pikad aluspüksid ehk pikk aluspesu on pahkluudeni ulatuvad aluspüksid. Neid kantakse kas sooja hoidmise eesmärgil (sealhulgas näiteks põlveliigeste kaitseks külma eest; siis on nad enamasti vastu keha hoidvad ning teiste aluspükste peal kantavad) või pidžaama osana (siis on nad laiad, vabalt langevad).

On ka muid aluspükste lõikeid, mis on tavaliselt spetsiaalse otstarbega.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]