Albaania vürstkond (keskaegne)

Allikas: Vikipeedia
See artikkel See artikkel räägib keskaegsest Albaania vürstkonnast. 20. sajandi vürstkonna kohta vaata artiklit Albaania vürstkond.

Albaania vürstkond


1368–1392
Albaania vürstkond enne, kui Karl Topia vallutas Durrësi
Valitsusvorm vürstkond
Pealinn Durrës
Religioon katoliiklus
Riigikeeled albaania

Albaania vürstkond (1368–1392) oli pärast Albaania kuningriigi lammutamist Karl Topia poolt moodustatud vürstkond. Vürstkond käis Topia ja Balša perekondade vahel käest kätte aastani 1392, kui Durrësi annekteeris Veneetsia vabariik.

Valitsejad[muuda | muuda lähteteksti]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1358 tõusis Karl Anjou dünastia võimu vastu ning tõrjus nad Epeirosest ja Albaaniast välja kuni Durrësini. Ta valitses aastatel 1358 kuni 1368 paljude Kesk-Albaania osade üle ja kutsus end Princeps Albaniae.

Aastast 1362 püüdis Karl end sisse seada Durrësis, mis oli hertsoginna Giovanna valduses. Esimene, kindlasti edutu piiramine kestis aprillist 1362 maini 1363. Siis tõmbas Topia oma väed tagasi, mis olid haiguste tõttu nõrgenenud. Alles aastal 1367 suutis Karl Durrësi vallutada, olles vahepeal saavutanud veneetslaste vaikiva nõusoleku oma kavale teha tähtis sadam oma residentsiks.

Karl saavutas Durrësis kontrolli aastal 1368, mis oli sealse Anjou kuningriigi viimane jäänuk. See sündmus põhjustas Albaania kuningriigi lõpu.

Balša II tegi neljanda katse vallutada Durrës, tähtis äri- ja strateegiline keskus, mida valitses rivaal Karl Topia. Aastal 1382 alustas Balša II sõda ja hõivas Durrësi. Aastal 1385 pöördus võidetud Karl Topia Murad I poole abi saamiseks rivaali Balša vastu Zeta vürstkonnast. See oli võrdne Osmanite riigi kutsumisega Albaaniasse, et aidata tal võita oma Balša rivaale.

See katse põhjustas Hayreddin paša juhitud Osmanite väe kiire marsi Albaaniasse piki Via Egnatiat. Osmanite vägi haaras Balša ümber, tekitades raskeid kaotusi Balša II väele. Balša II ise tapeti aastal 1385 Savra lahingus (serbia: Saurijsko Polje) Lushnja lähedal, mis lõpetas Balša perekonna valitsemise Durrësis. Aastal 1392 langes Albaania vürstkond Veneetsia vabariigi kätte.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]