Mine sisu juurde

Aeneas

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Aineias)
"Aeneas põgeneb põlevast Troojast". Federico Barocci maal, 1598

Aeneas (kreeka keeles Αἰνείας, Aineías) on vanakreeka ja rooma mütoloogias Trooja kangelane, prints Anchisese ja armastusjumalanna Aphrodite (Venuse) poeg, Askaniose isa.

Teda peetakse roomlaste esiisaks. Aenease elu on Rooma luuletaja Vergilius kirjeldanud eepilises poeemis "Aeneis".

Müüt[muuda | muuda lähteteksti]

Pärast Trooja linna langemist alustas Aeneas rännakut, et otsida läänest troojalastele uus kodumaa. Jumalanna Hera (Juno) ei soovinud, et Aeneas sihtkohta jõuaks, ning käskis tuulte valitsejal Aiolosel tekitada tormi ja Aenease laeva uputada. Esilekutsutud tormilained kandsid Aenease ja ta kaaslased Kartaago lähistel kaldale. Jõudnud Kartaagosse, kohtus Aeneas Kartaago kuninganna Elissaga (tuntud ka kui Dido), kes troojalasse armus. Kuninganna pakkus Aeneasele võimalust valitseda koos Kartaagos, kuid troojalasele meenutati tema reisi eesmärki ning ta jätkas reisi Apenniini poolsaare poole. Ahastuses kuninganna võttis seejärel endalt elu.

Randunud Apenniini poolsaarel, sattus Aeneas Kyme Sibülli juurde. Aineias külastas allilma ja nägi nägemust tuleviku Roomast. Jõudnud Latiumi, sõlmis Aeneas sealse valitseja Latinusega lepingu, mille kohaselt sai troojalane loa abielluda valitseja tütre Laviniaga. Lavinia oli aga kihlatud rutulite kuninga Turnusega. Turnus kuulutas Latinusele ja Aeneasele sõja. Aeneasel õnnestus Turnus alistada ning sõdivad pooled ühendada, pannes nii aluse roomlaste soole.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Philip Wilkinson. "Myths & Legends". Dorling Kindersley Limited. London 2009.