Agnieszka Osiecka

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Agnieszka Osiecka (1965)

Agnieszka Osiecka (9. oktoober 1936, Varssavi, Poola7. märts 1997, Varssavi) oli poola luuletaja, proosakirjanik ja stsenarist, filmirežissöör ja ajakirjanik. Eriti laialdaselt oli ta tuntud laulusõnade autorina, kokku lõi ta sõnad enam kui 2000 laulule.

Pianist Wiktor Osiecki ja teadlase Maria Sztechman-Osiecki tütrena sündinud ja varase lapsepõlve Zakopanes veetnud Osiecka noorpõlv möödus sõjajärgses Varssavis. Ta tegeles ujumisega spordiklubis Legia, õppis 1957–1961 ajakirjandust Varssavi ülikoolis ning 1957–1961 filmirežissuuri Poola Riiklikus Filmikoolis Łódźis. 1954. aastast oli ta tegev Tudengite Satiiriteatris kuni selle sulgemiseni 1972. aastal.

1962. aastal esitati esmakordselt tema sõnadele loodud laulu Poola Riiklikus Raadios: tuntud näitlejanna Kalina Jędrusik laulis Franciszka Leszczyńska viisistatud pala "Minu esimene ball" ("Mój pierwszy bal"), millest kujunes kiirelt hitt. 1963. aastal võitis Osiecka peaauhinna ning veel kuus auhinda Riiklikul Poola Muusika Festivalil Opoles. Poola Raadioga jäi Osiecka seotuks seitsmeks aastaks, mille vältel salvestati umbes 500 tema laulu.

Agnieszka Osieckaga tegi koostööd terve rida Poola tuntud heliloojaid: Krzysztof Komeda, Seweryn Krajewski, Adam Sławiński, Zygmunt Konieczny, Katarzyna Gaertner, Jacek Mikuła ja paljud teised. Autori lemmikud tema laule esitanud lauljate ja näitlejate seast olid Maryla Rodowicz, Kalina Jędrusik, Magda Umer, Seweryn Krajewski ja Krystyna Janda.

Osieckal oli vaid üks laps, 1973. aastal sündinud Agata Passent, kelle isa oli ajakirjanik Daniel Passent. Osiecka suri 1997. aastal vähki. Tema pärandit haldab fond, mis korraldab ka iga-aastast lauluvõistlust "Mäletagem Agnieszka Osieckat", peab üleval tema internetiarhiivi ja avaldab raamatuid.

Osiecka näidend "Murelimaik" lavastati 1971. aastal Pärnus Lydia Koidula nimelises draamateatris.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]