Adler

Allikas: Vikipeedia
Adler

Elanikke 76 534 (14.10.2010) Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid 43° 26′ N, 39° 55′ E
Adler (Krasnodari krai)
Adler
Vaade Adlerile lennukilt (2008)
Vaade Adlerile Ahhuni mäelt
2014. aasta taliolümpiamängude ehitised Adleri ranniku ääres

Adler on linnaline asula Venemaal Krasnodari krais Sotši linna Adleri rajoonis. Adleris elab 100 000 inimest. Asula jääb Musta mere äärde ja Mzõmta jõe suudmesse.

Tänapäeval on Adler populaarne kuurortlinn, seal korraldatakse ka rahvusvahelisi üritusi. 2014. aasta taliolümpiamängude ajal oli Adler üks võistluste toimumiskohti. Adleris asub Põhja-Kaukaasia raudtee suurim raudteejaam, millest sai Abhaasia ja Gruusia konflikti tõttu rööbastee lõppjaam.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Adlerit on allikates esimest korda mainitud 1641. Venelased ehitasid 1837. aastal sinna Püha Vaimu (Святого Духа) kindluse. Enne seda oli seal Lieši linn, kus elas abhaaside sadzi rahvarühm. Genova vabariik asutas seal 12. sajandil Layso tehase. Tol ajal kuulus see maa sadzi soost printsessile Aredbale. Türklased nimetasid seda kohta Artlariks või Artiks. Venelased tuletasid sellest valesti hääldades Adleri, mis pärineb saksa keeles kulli tähendavast sõnast Adler. Teise teooria sõnul tuleneb nimi prikklaeva nimest Adler. Adleri linn asutati 1869.

Topograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Adleris asub kruusane ja kitsas rand, mida läbib raudtee.

Adleris on Kolmainsuse ja Püha Vaimu Vene Õigeusu kirik ning Armeenia Saint Sarkise toomkirik.

Veel asub linnas Adleri rajooni ajaloomuuseum ja Южные культуры park.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  • Adleri reisibrošüür Wikivoyage'is