Adeniin

Allikas: Vikipeedia
Adeniini valem
Adeniini molekuli skeem

Adeniin ehk 6-aminopuriin on lämmastikalus, mis kuulub puriini derivaatide hulka. Selle aine nimi IUPACis on 9H-puriin-6-amiin.

Adeniin esineb nii DNA kui RNA ja bioloogiliselt aktiivsete ja makroergiliste molekulide koostises (AMP, ADP, ATP).

Adeniini keemiline valem on C5H5N5. Tema molaarmass on 135,13 g/mol ja sulamispunkt on 360–365 °C.

Adeniin moodustab mitu tautomeeri, mis võivad kiiresti üksteiseks muutuda ja mida peetakse tihti samaväärseteks.

Puriini metabolism hõlmab adeniini ja guaniini sünteesimist. Mõlemad sünteesitakse nukleotiidist, mille nimi on inosiinmonofosfaat (IMP). IMP-d sünteesivad ribosoomid keeruka mitmeastmelise protsessi abil, kasutades glütsiini, glutamiini ja asparhappe molekulide aatomeid.

Pärmiseen Saccharomyces cerevisiae (pagaripärm) sünteesib P-ribosüül-PP molekuli adeniiniks 7 vaheastet sisaldava protsessi abil.

Adeniin on üks kahest puriini nukleobaasist (teine on guaniin), mida kasutatakse nukleiinhapete nukleotiidide sünteesimisel. DNA koosseisus seondub adeniin tümiiniga kahe vesiniksideme abil, et aidata stabiliseerida nukleiinhappestruktuure. RNA koosseisus, mida kasutatakse valkude süsteesimiseks, seondub adeniin uratsiiliga.

Kui adenosiin on seotud riboosiga, siis moodustab ta nukleosiidi adenosiini, aga kui ta on seotud deoksüriboosiga, siis deoksüadenosiini. Temast sünteesitakse adenosiintrifosfaati (ATP), nukleotiidi, milles ühele adenosiini molekulile on lisatud kolm fosfaatrühma PO4-. ATP-d kasutatakse rakkude metabolismis keemilise energia peamise säilitamise ja edastamise vahendina.

Vanasti nimetati adeniini vahel B4-vitamiiniks. Seda ei peeta enam korrektseks, adeniini ei peeta enam B-vitamiini kompleksi kuuluvaks. Kuid kaks B-vitamiinide hulka kuuluvat ainet, niatsiin ja riboflaviin, reageerivad adeniiniga, moodustades vastavalt nikotiinamiidadeniindinukleotiidi (NAD) ja flaviinadeniindinukleotiidi (FAD).

Üks esimesi teadlasi, kes uuris adeniini, oli Hermann Emil Fischer.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]