Ada Lovelace

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Ada Lovelace. Margaret Carpenteri maal

Ada Lovelace ehk Augusta Ada King, Lovelace'i krahvinna, sünninimega Augusta Ada Byron (10. detsember 181527. november 1852) oli Inglismaa matemaatik, kes on tuntud eelkõige tänu tööle Charles Babbage'i pooleli jäänud mehaanilise universaalarvuti kirjeldamisel.

Ta oli luuletaja George Gordon Byroni tütar.

Aastal 1842 kutsuti Babbage Torino ülikooli pidama loengut oma analüütilisest masinast. Noor insener ja pärastine Itaalia peaminister Luigi Menabrea kirjutas Babbage'i loengu prantsuse keeles üles ja see avaldati 1842. aasta oktoobris Genfi ülikooli ajakirjas.

Babbage palus Lovelace'il tõlkida see artikkel inglise keelde ja lisada sellele oma kommentaarid. Selle kirjatöö valmimine võttis aega 9 kuud. Tõlge ilmus populaarteadusele, peamiselt astronoomiale, pühendatud aastaraamatus "The Ladies' Diary" ("Daamide päevaraamat") ja Richard Taylori loodusteadustele pühendatud raamatusarjas "Scientific Memoirs" ("Teaduslikud memuaarid"). Tõlkele lisas Lovelace märkusi algtekstist kolm korda suuremas mahus.

Lovelace koostas sellele arvutile ka programmi, mis arvutas Bernoulli arve. Selle programmi kirjelduse avaldas ta oma artikli märkuste osas. Mil määral ta selle programmi ise välja mõtles, on teadmata. Babbage väitis hiljem, et kirjeldas Lovelace'ile mitut võimalikku arvutamise viisi ja Lovelace valis neist ühe, parandades sealjuures ühe Babbage'i tehtud jämeda vea.

Lovelace'i mõju Babbage'ile on raske hinnata ka sellepärast, et Babbage kaldus üldse eitama teiste inimeste mõju endale. Kuid Lovelace oli kindlasti üks vähestest inimestest, kes täielikult mõistis Babbage'i tööd, ja samuti koostas keeruka programmi tema analüütilisele masinale. Lovelace'i kirjatöödes on vihjatud ka niisugustele arvutite kasutusvõimalustele, mida üheski Babbage'i avaldatud teoses pole mainitud, näiteks oletus, et "masin võib luua ükskõik missuguse keerukusastme ja ulatusega üksikasjalikke ja teaduslikke muusikateoseid".

Aastal 1953 avaldati Lovelace'i artikkel uuesti. Babbage'i masinat oli vahepeal hakatud tunnustama esimese arvutina ning Lovelace'i artiklit arvuti ja selle tarkvara kirjeldusena. Sel põhjusel peetakse Ada Lovelace'i esimeseks programmeerijaks.

Ameerika Ühendriikide Kaitseministeeriumi loodud programmeerimiskeel, mis avaldati 1983, sai Lovelace'i järgi nimeks Ada.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]