Accademia di Belle Arti di Firenze

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Firenze Kunstiakadeemia
Accademia di Belle Arti di Firenze
Accademia di Belle Arti.JPG
Firenze Kunstiakadeemia
Asutatud 1563
Asukoht Firenze, Itaalia
Aadress Via Ricasoli 58-60, Firenze
Liik Kunstiakadeemia koos kunstigaleriiga
Külastajaid 1 170 933 (2010)[1]
Koduleht www.accademia.firenze.it

Accademia di Belle Arti di Firenze (Firenze Kunstiakadeemia, Kaunite kunstide akadeemia) on Itaalias Firenzes Püha Markuse väljakul endise Püha Matteuse haigla ruumides paiknev Euroopa esimene kunstiakadeemia. Akadeemia üheks senini toimivaks haruks on Accademia delle Arti del Disegno (Joonistamiskunstide akadeemia), esimene joonistusakadeemia Euroopas.

Akadeemia galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Michelangelo "Taaveti" originaal on asunud Accademia di Belle Arti galeriis alates 1873 aastast. Väidetavalt toodi skulptuur akadeemiasse säilitamise eesmärgil, kuigi selle teisaldamisel eelmisest vabaõhu asukohast Sinjoriia platsil olid mängus ka muud tegurid. Algseks kavaks oli luua kunstniku neljasajanda sünniaastapäeva tähistamiseks algupäraste skulptuuride ja joonistustega nn Michelangelo muuseum (avati 22. juuli 1882). Tänapäeval kuulub galerii väiksesse Michelangelo teoste kogusse kunstniku neli lõpetamata "Vangi" ("Orja", vt alt), mis olid mõeldud paavst Julius II hauale, ja püha Matteuse kuju, mis on samuti lõpetamata. 1939. aastal lisandus neile Barberini kabelist Palestrinas leitud "Pietà", ehkki asjatundjad peavad praegu selle omistamist Michelangelole küsitavaks.

Väljapandud nimetamisväärsete renessansiaja teoste hulgas on väljapaistev kogu 15. ja 16. sajandi Firenze maale Paolo Uccellolt, Domenico Ghirlandaiolt, Sandro Botticellilt ja Andrea del Sartolt ning kõrgrenessansi ajast Giambologna algupärane kipskuju "Sabiinitaride röövimine".[2] Lisaks arvukatele Firenze gooti stiilis maalidele on galeriis ka isikupärane Lorraine'i suurhertsogite kogutud vene ikoonide kollektsioon.

Galerii[muuda | muuda lähteteksti]

Märkused[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Exhibition and museum attendance figures 2010 Vaadatud 2012-04-17
  2. Itaalia keeles Ratto delle sabine (inglise keeles The Rape of the Sabine Women); nimisõna "ratto/rape" tänapäevaseks vasteks on 'pruudirööv'.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]