Mine sisu juurde

Abakan

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib linnast; jõe kohta vaata artiklit Abakani jõgi, mäeaheliku kohta vaata artiklit Abakani ahelik; abakanideks nimetatakse ka Magdalena Abakanowiczi skulptuure.

Abakan

vene Абакан (Abakan)
hakassi Ағбан (Ağban)

Pindala: 112 km²
Elanikke: 181 709 (2017)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 53° 43′ N, 91° 25′ E
Abakan (Siberi föderaalringkond)
Abakan
Abakani uus kirik

Abakan on linn Venemaal Lõuna-Siberis, Hakassia pealinn. See asub Jenissei jõe läänekaldal Abakani jõe suudmes.

Abakan asub Hakassi-Minussinski nõo keskosas 250 m kõrgusel merepinnast, Moskvast 4218 km kaugusel idas ja Krasnojarskist 406 km lõunas.

Elanike arv on 163 000 (2008).

Kliima[muuda | muuda lähteteksti]

Abakani kliima on kontinentaalne. Talvel võib temperatuur langeda kuni –40 °C-ni, suvel tõusta kuni +40 °C-ni.

Majandus[muuda | muuda lähteteksti]

Abakan on Minussinski kivisöebasseini tähtis tööstuskeskus, kus on muu hulgas metalli-, toiduainete- ja jalatsitööstuse ettevõtted. Toodetakse kivisütt ja malmi.

Transport ja side[muuda | muuda lähteteksti]

Abakani läbib raudteeliin NovokuznetskTaišet. Abakanis on sellel suur raudteesild üle Jenissei. Raudtee viib muu hulgas Barnauli ja Magnitogorski.

Abakanis on Jenisseil suur jõesadam. Lõuna poole saab sõita Sajanogorskisse, põhja poole Krasnojarskisse.

Abakani läbib Krasnojarskist Tõvasse viiv maantee M54, mis samuti ületab Abakanis Jenissei.

Abakanis on Kalinino lennujaam.

Abakanis tegutseb 4 mobiilsideoperaatorit.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Abakani jõe suudme lähedal on inimesed elanud juba pronksiajal.

1. sajandil eKr rajati praeguse Abakani kohale niinimetatud Li Lini loss.

1675 asutati linna praegusele asukohale Abakanski kindlus. 1780. aastatel tekkis selle juurde asula, mis 1925. aastani kandis nime Ust-Abakanskoje. 19. sajandil sai Abakanskist hakasside omavalitsusorgani Katšinski stepiduuma asukoht. 1925–1931 oli linna nimi Hakassk. 1931 sai Abakansk linnaõigused ja praeguse nime.

1930 sai Abakan Hakassia keskuseks. Hakassiat nimetati algul Hakassi autonoomseks oblastiks, alates 1990 Hakassia ANSV-ks, alates 1991 Hakassi NSV-ks ja alates 1992 Hakassia Vabariigiks.

Haridus ja kultuur[muuda | muuda lähteteksti]

Abakanis asuvad Nikolai Katanovi nimeline Hakassia riiklik ülikool, Siberi föderaalse ülikooli filiaal Hakassia tehniline instituut, Hakassia äriinstituut, Kaasaegse Humanitaarakadeemia filiaal, Hakassia Teadusliku Uurimise Instituut, Hakassia polütehniline kolledž, põllumajandustehnikum, Atšinski kaubandus-majandustehnikumi filiaal, meditsiiniline, pedagoogiline ja muusikaõppeasutus.

Abakanis asuvad koduloomuuseum, näitusesaal ja riiklik kirjastus Aira. Linnas on neli teatrit: M. Lermontovi nimeline Venemaa vabariiklik draamateater, A. Topanovi nimeline Hakassia rahvuslik draamateater, Hakassia rahvuslik nukuteater Skazka ja Hakassia riiklik väikevormiteater Tšitigei.

Abakanis töötab telekeskus Hakassia.

Abakanis ilmub kaks vabariiklikku (see tähendab üle-Hakassialist) ajalehte: venekeelne Hakassia ja hakassikeelne Habar. Lisaks ilmub kohalik ajaleht Abakan ja hulk muid perioodilisi väljaandeid (Pjatnitsa, Šans jne).

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]