Aḩmad Naz̧īf

Allikas: Vikipeedia
Ahmed Nazif (2009)

Aḩmad Naz̧īf (أحمد نظيف‎; sündinud 8. juulil 1952 Kairos) oli Egiptuse peaminister 14. juulist 2004 kuni 29. jaanuarini 2011.

Naz̧īfi vanaisa Mohammed Bey Naz̧īf oli kuninga Farouki ajal tervishoiuministri allsekretär. Isale Mahmoud Naz̧īfile kuulus laevakompanii.

Naz̧īf lõpetas 1969 Aleksandrias keskkooli ja astus Kairo Ülikooli inseneriteaduskonda. Ta sai bakalaureusekraadi sidetehnoloogia ja elektroonika erialal ja magistrikraadi 1976 elektriinsenerina. Doktorikraadi sai ta 1983 Kanadast McGilli Ülikoolist arvutiinsenerina. Pärast töötas ta Kairo Ülikooli inseneriteaduskonnas professorina.

Side- ja infotehnoloogiaministrina esitas Naz̧īf kava, et Egiptuses oleks internetiühendus tasuta. Ühtlasi parandataks avalikkuse juurdepääsu internetile nii, et Egiptuse telekommunikatsiooniettevõtte Egypt Telecom kaudu müüdaks hulgaliselt odavaid arvuteid.

President Ḩusnī Mubārak palus 9. juulil 2004 Naz̧īfil valitsus moodustada. Ta vahetas välja vana peaministri Atef Obeidi 34-liikmelise valitsuse. Uue valitsuse kinnitas ametisse Egiptuse parlament 14. juulil 2004. Pärast vabariigi väljakuulutamist on 52-aastane Naz̧īf kõige noorem Egiptuse peaminister ja ka enne vabariiki on kõigest üks peaminister temast noorem olnud. Uues valitsuses oli kõigest 14 ministrit ja sellest sai üks Egiptuse kõige kauem vastu pidanud valitsusi. Valitsus koosnes peamiselt tehnokraatidest ja haritud uusliberaalidest.

Mubārak saatis Aḩmad Naz̧īfi valitsuse erru pärast sadu inimelusid nõudnud rahutuste puhkemist 25. jaanuaril 2011.

11. aprillil Naz̧īf vahistati süüdistatuna rahva raha raiskamises ja korruptsioonis.

Naz̧īf oli abielus Mona Sayed Abdul Fattahiga. Abielust sündis 2 poega. Mona suri 2009. 18. jaanuaril 2010 teatati ametlikult, et Naz̧īf abiellub veebruaris Infotehnoloogiatööstuse Arendamise Agentuuri asepresidendi Zeinab Zakiga.