Švarcmuiža mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Adam Heinrich Schwartz, Johann Christoph Brotze kogust

Švarcmuiža mõis (läti keeles Švarcmuiža, vanasti ka Hāgenu muiža) oli poolmõis Lätis Riia linnas Āgenskalnsi asumis peahoone aadressiga Daugavgrīvas ielā 19/21. Saksa keeles Schwartzenhof või Hagenshof.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

17. sajandil kuulusid sealsed maad Heinrich von Hagenile. Toona nimetati mõisaniku järgi Hageni mõisaks ja piirkond sai selle järgi nimeks Āgenskalns. Sajandi lõpus said mõisa omanikuks Berensid.

18. sajandi algul sai mõisa omanikuks, Johanna Sophia Schwartziga, (sündinud Berens) (1750–1806) abiellunud Riia bürgermeister Adam Heinrich Schwartz (1740–1800) ja mõis sai nimeks Švarcmuiža mõis. 19. sajandil jagati suur osa mõisa maadest ehituskruntideks. Schwartzide pere kätte jäi mõis kuni Läti iseseisvumiseni.

Mõisahoone[muuda | muuda lähteteksti]

Mõisa peahoone ehitati aastal 1850. Pärast Teist maailmasõda oli hoone sõjaväe käes, ent XX sajandi seitsmekümnendatel aastatel jäi hoone tühjaks. Aastal 1997 hoone restaureeriti ja seal asub praegu Läti Riigiarhiivi osakond.

Aadressil Daugavgrīvas ielā 28 asub aastal 1757 püstitatud barokne hoone, mis oli ajal, mil mõis veel Hagenitele kuulus, karjamõis. Hiljem oli see kasutusel mõisavalitseja majana.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]