Šabloon

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Šabloon on eeskujuvorm või kontrollmõõteriist, üldjuhul paberist, puidust, plastist või metallist tehtud kindla mustriga vorm, mille järgi tehakse toodetav ese või mis aitab piirjooni materjalile kanda[1].

Šablooniga sarnased terminid: prototüüp, mudel, kuju, trafarett, muster, vorm, raam, väljalõige, kavand, arhetüüp, näidis[2].

Kasutusalad[muuda | muuda lähteteksti]

Šablooni saab kasutada joonestamisel, väljalõikamisel, treimisel, tahumisel, müüri ladumisel, võlvi ladumisel, krohvi tasandamisel[3].

Enamikku šabloonidest saab korduvalt kasutada, mis aitab luua ühest šabloonist keerulisemaid kujundusi. Šabloone saab ka teha paberist ja käsitöönugadega. Kui soovitakse kulutõhusat viisi ruumi või tausta kaunistamiseks, võivad šabloonid olla suurepärane alternatiiv tapeedile või kleebistele. Neid saab kergesti üle värvida, mis põhjustab vähem tüli kui tapeedi eemaldamine[4].

Valmistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Arvestada tuleb sellega, et kvaliteetse šablooni tegemine on ajamahukas protsess, tööriistade kasutamisel tuleb olla ettevaatlik selleks, et ei tekiks tahtmatuid vigu [5]. Üldjuhul lõigatakse šabloon välja saagide abil käsitsi. Töö teeb aga oluliselt lihtsamaks CNC-pink [6], mis võimaldab joonise mustri ülima täpsusega reaalsuseks muuta palju kiiremini ja detailsemalt kui materiaalse šablooniga[7]. CNC-pink on ühendatud arvutiga, mis annab juhised töö teostamiseks. Pinki saab kasutada mitmesuguste materjalide jaoks, kõige levinum neist on puit, kuid kasutada saab ka plastmaterjale. Soovitud toote joonis lisatakse vastavasse arvutiprogrammi, mille põhjal CNC-pink hakkab tööd täide viima[8]. CNC-tehnoloogia abil on võimalik jäljendada täpselt joonise järgi detaile ning neid ka paljundada. Kujundite tegemiseks kasutatakse otsfreesi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]