Mine sisu juurde

Śakra

Allikas: Vikipeedia

Śakra või Sakka (sanskriti keeles शक्र Śakra, paali keeles Sakka) on budistlikus mütoloogias Trāyastriṃśa taeva ja sealsete deevade valitseja.

Indra (sanskritis; hiina keeles 因陀羅 Yīn tuó luó; jaapani keeles Indara; tiibeti keeles དབང་པོ་ dbang po) on Śakra sagedaseim sünonüüm ning veedades esineb nimi "Śakra" sageli Indra epiteedina tähendusega "võimas".[1]

Budistlikes tekstides võib ta esineda veel mitmesuguste nimedega: sanskriti keeles Mahendranīla, Sahassākkha või Sahasrekṣaṇa; hiina keeles 娑婆婆 (Suō pópo), 千眼 (Qiān yǎn) või 天主 (Tiānzhǔ); jaapani keeles Sababa või Baba jne.

Paljude uurijate arvates on Śakra identne veedade jumala Indraga (üks Šakra epiteete on devānām indra ‘jumalate vürst’). Mahajaanas arvatakse, et suure jumalate ja devaputra’te väe eesotsas ilmus ta mõnikord inimeste maailma, et kuulata Šākjamuni õpetust ning toetada ja aidata selle järgijaid.

Śakra (paalikeelse nimega "Sakka") esineb paljudes paali kaanoni tekstides (Sakka Saṃyutta, Saṃyutta-nikāya) ning Buddha elu käsitlevates "Sünnilugudes" (Jātaka, Khuddaka-nikāya 10), kus tal on sageli oluline roll.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vt näit Rigveda, 5.34.
Käesolevas artiklis on kasutatud "Ida mõtteloo leksikoni" materjale.