Čarnaŭčycy

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Čarnaŭčycy

valgevene Чарнаўчыцы * / Čarnaŭčycy *transkriptsioon:Tšarnavtšõtsõ
vene Чернавчицы Tšernavtšitsõ


Elanikke: 2453 (2009)[1]

Koordinaadid: 52° 13′ N, 23° 44′ E
Čarnaŭčycy (Valgevene)
Čarnaŭčycy

Čarnaŭčycy (valgevene keeles Чарнаўчыцы, transkribeerituna Tšarnavtšõtsõ, poola keeles Czarnawczyc, ka Czernawczyce või Czerniawczyce) on küla (varem linn ja alev) Valgevenes Bresti oblasti Bresti rajoonis, Čarnaŭčycy külanõukogu halduskeskus. Aastal 2005 oli seal 2402 elanikku.

Čarnaŭčycys on keskkool, raamatukogu ja klubi. Vaatamisväärsusteks on endine kreekakatoliku, praegune õigeusu kirik aastast 1733, samuti katoliku kirik (1585-1595).

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Esimest korda mainiti Čarnaŭčycyt XV sajandil, mil küla oli Wawczkiewiczite valdus. XV sajandi lõpus vahetasid Wawczkiewiczid Iliniczitega valdusi ja omanikke vahetas ka Čarnaŭčycy. XVI sajandi alguseks olid Iliniczid kogunud endale Bresti ümbrusesse suured valdused, mille keskuseks oli Čarnaŭčycy. Aastal 1521 sai külast alev.

Aastal 1566 said alevi omanikeks Radziwillid. Alevist sai selle suguvõsa residents ja krahvkonna keskus. Alevis oli Radziwillide loss, samuti ehitas see suguvõsa sinna katoliku kiriku, milles gooti stiili elemendid põimuvad renessansi omadega. Alevit läbis suur Lublini ja Vilniuse vaheline kaubatee, mis avati aastal 1609. Alevit läbisid ka mitmed kohaliku tähtsusega teed.

Aastal 1718 andis Poola kuningas August II Čarnaŭčycyle linnaõigused. Aastal 1777 rajati linna 11 vesirattaga vesiveski.

Poola jagamisel aastal 1795 läks Čarnaŭčycy Venemaa Keisririigi koosseisu. Ühtlasi läks asula Grabowskite valdusesse. Seoses Poola ülestõusuga aastal 1831 arreteeriti kohalik vaimulik, ühtlasi anti sealne katoliku kirik Moskva patriarhaadile üle.

19191939 kuulus Čarnaŭčycy Poolale. 19391991 kuulus Nőukogude Liidu koosseisu, ühtlasi tõi see üleminek kaasa alevi muutmise külaks. Aastal 1987 taastati tulekahjus hävinud endine kreekakatoliku kirik, ühtlasi võeti see kasutusele õigeusu kirikuna.

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]