XMM-Newton

Allikas: Vikipeedia
XMM-Newtoni makett Darmstadtis ESOC-i juures

XMM-Newton (XMM tähendab X-ray Multi Mirror 'mitmikröntgenpeegel') on ESA kosmose-röntgenobservatoorium, Maa tehiskaaslane.

See saadeti 10. detsembril 1999 kanderaketi Ariane 5G V119 abil Guyana Kosmosekeskusest ekstsentrilisele elliptilisele Maa-lähedasele orbiidile. Praegusel korrigeeritud orbiidil on perigee Maast 15 415 km kaugusel ja apogee 105 665 km kaugusel. Observatooriumi on ette nähtud töös hoida 2014. aasta lõpuni.

Tehiskaaslase pikkus on 11 m ja mass 4 tonni. Tegu on ESA seni suurima teadussatelliidiga.

XMM-Newtoni ülesanne on otsida kosmosest röntgenkiirguse allikaid, sealhulgas supernoovade jäänuseid, neutrontähti, pulsareid ja kvasareid.

Observatooriumis on kolm paralleelset röntgenteleskoopi (Wolter). Nendega suudetakse avastada ka väga nõrka röntgenkiirgust. Seal on kolm korraga töötavat pooljuhtdetektorit, kaks spektromeetrit, millega saab registeerida kiirust energiavahemikus 0,35–2,5 keV, ning esimest korda ka optiline teleskoop.

Aastal 2007 avaldas ESA XMM-Newtoni andmete põhjal seni suurima kosmiliste röntgenkiirguse allikate kataloogi "2XMM", milles on loetletud 247 000 allikat ning mis katab 1% taevast.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]