Suurarvuti

Allikas: Vikipeedia
IBM 704 suurarvuti (1964)

Suurarvuti on ulatuslike võimaluste ja ressurssidega arvuti, mis tavaliselt asub arvutuskeskuses. Suurarvuti suudab üheaegselt teenindada sadu ja isegi tuhandeid kasutajaid. Arvutite hierarhias on neist kõrgemal ainult superarvutid. Nende eelis superarvutite ees on see, et nad võimaldavad suure hulga programmide samaaegset tööd. Superarvutid seevastu suudavad üht programmi käsitleda palju kiiremini kui suurarvutid.

Suurarvutid arenesid välja 1950ndatel aastatel. Neil päevil polnud suurarvutid mitte ainult kõige suuremad arvutid, vaid nad olid ka ainsad. Vaid üksikud ärid said neid endale lubada.

Suurarvutite operatsioonsüsteemid on ehituselt keerukamad ja oluliselt erinevate omaduste ning eesmärkidega kui tavaarvutid. Tänapäeval kasutab enamik superarvuteid Linuxi operatsioonisüsteemi.

Tänapäeval domineerib suurarvutite turgu IBM, kellele kuulub üle 90 protsendi turuosast. Peamine konkurent neile on Unisys, kelle toodang baseerub vanadel Burroughsi toodetel.

Termin[muuda | redigeeri lähteteksti]

Termin pärineb suurarvutite suurtest kappidest, milles paiknesid varajaste arvutite keskprotsessorid ja mälud. Hiljem on nende suurus märgatavalt vähenenud, eriti pärast 1990ndate keskpaika, kui arenes välja CMOS integraallülituste disain.

Roll[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suurarvutitel on tänapäeval tähtis roll maailma suurimate korporatsioonide igapäeva tegemistes. Neid kasutatakse tänapäeval laialdaselt nii e-ärinduses kui ka valitsuse poolt pakutavates teenustes.

Ärid vajavad suurarvuteid tänapäeval:

  • Suure hulga tehingute töötlemiseks (tuhandeid tehinguid sekundis).
  • Toetada tuhandeid kasutajad ja rakendusi korraga, lubades neile ligipääs paljudele ressurssidele .
  • Hallata mitmeid terabaite infot korraga.
  • Käsitleda suure ribalaiusega infovahetust.

Tavakasutajatele on suurarvutid tänapäeval jäänud enamasti nähtamatuks. Ei teata, et kõige tavalisem inmene võib ise olla suurarvuti kasutaja. Kõige lihtsam näide suurarvuti kasutamisest on sularahaautomaadi kasutamine.

Omadused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Suurarvutid on võimelised tegelema sadade ja tuhandete kasutajatega korraga. Suurarvuti populaarsus säilib tänapäeval tänu tema heale vastupidavusele, stabiilsusele ja usaldusväärsusele. IBMi (RAS Reliability, Availability, Seriviceability) põhimõte on ehitada võimalikult töökindel, kättesaadav ja lihtsasti hooldatav suurarvuti. Töökindlus RAS-is peab ka tähendama peale pideva resultatiivse töö, ka seda, et suurarvuti suudab ise vigasid ning andmeid parandada ja alles siis, kui seda ei suuda, peatada töö ja teavitada veast. Kättesaadavus ei tohi kaduda, kui mingi osa suurarvutist jookseb kokku. RAS on võimeline sulgema kokku jooksnud osa ja suuteline toimetada edasi ülejäänud suurarvutist. Lihtne hooldatavus - RAS on võimeline ise teavitama IBMi, kui mingi viga on tekkimas. See aitab ennetada suuremate vigade tekkimist. Suurarvutite vigu on lihtne leida ja see väldib laiaulatuslikemaid tööde seisakuid. IBM reklaamib sellega oma toodete tahumatust ning isegi mitte kordagi peatatud töökestvust mitmete aastate jooksul. Iga generatsioon arendab juba olemasolevat üha kaugemale ja arenenumaks. Seejuures nõjatudes eelnevale ehitusele ja reeglitele. Ükski teine arvutitüüp ei ole nii jõudsalt arenenud, samal ajal säilitades ühilduvuse olemasolevate rakendustega. Seetõttu, et üheks trumpideks on töökindlus pikkadel ajaperioodidel, kasutatakse superarvuteid sellistes kohtades, kus seisakuaeg võib olla väga kulukas, või lausa katastroofiline. Stabiilsusele aitab kaasa käigultvahetuse võimalus. See võimaldab parandada süsteemi suutlikust, seejuures süsteemi ennast seiskamata. Paljud suurarvuti kasutajad omavad kaht suurarvutit: üks peamises andmekeskuses ja teine tagavara keskuses. Juhul kui esimesega peaks midagi juhtuma, on teine valmis võtma tööd üle.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

1950-ndate ja 1970-ndate vahel tegelesid mitmed firmad suurarvutite tootmisega. Seda tootjate gruppi kutsuti "IBM ja seitsmeks päkapikuks" ("IBM and the Seven Dwarfs"): IBM, Burroughs, UNIVAC, NCR, Control Data, Honeywell, General Electric ja RCA. Kahaneva nõudluse ja raske konkurentsi tõttu langesid turult mitmed väiksemad tootjad. Seetõttu kutsuti IBM-i konkurente uue akronüümina BUNCH (tõlkes kamp, punt). Akronüüm tulenes alles jäänud konkurentide nimede esimestest tähtedest: Burrroughs, UNIVAC, NCR, Control Data Corporation ja Honeywell. Need firmad liigitati ühte gruppi ainult seetõttu, et IBMi turuosa oli palju kõrgem, kui kõikide konkurentide omad kokku. Arvutitööstuses oli 1990-ndate varajasteks aastateks üldiseks arusaamaks kujunenud, et suurarvutid on väljasurev turg. Enamus suurarvuteid said välja vahetud tänu personaalarvutite kasvavale turule. Eksperdid ennustasid et viimane suurarvuti lõpetab töö aastal 1996. See trend aga pöördus 1990-ndate aastate lõpus, kui andmeside turg varises kokku ja korporatsioonid leidsid uusi kasutusviise olemasolevatele suurarvutitele. See suunas korporatsioone rohkem tsentraliseeritud andmetöötlusele. Suurarvutite uuele levikule aitas kaasa ka kasvav e-äri turg. Seal võimaldas suurarvutite tarkvara märgatavalt tõsta tehtavate tehingute arvu kasvatades üldist läbilaskevõimet. Veel üks faktor tõusvas suurarvuti kasutamises on Linuxi operatsioonsüsteemi kasutuselevõtt. See saabus IBM mainframse süsteemidele aastal 1999 ja lubas samaaegselt jooksutada sadu virtuaalseid masinaid ühel suurarvutil. Linux võmaldab kasutajal ära kasutada avatud lähtekoodi koos suurarvuti riistvaraga RAS (Reliability, Availability, Seriviceability - kirjeldab riistvara robustsust). Kiirelt arenevate turgude jaoks, eelkõige Hiina, on suureks põhjuseks miks suurarvutite areng niivõrd jõudsalt kiirenes. Tekkis praktiline vajadus eriti raskete ülesannete lahendamiseks, näiteks rohkem kui miljardi tarbijaga online tehingute töötlemist ja neile stabiilse teenuse pakkumist. IBM esitles 2000-ndate aastate lõpus uut 64-bitist zArchitecture-it, seejuures ostis veel mitmeid tarkvara firmasid nagu Cognos ja lisas nende tarkvara oma superarvutitesse. IBMi suurarvutite kasumid tõusid üldiselt läbi terve 2000-ndate, aga IBMi suurarvutite riistvara äri ei jäänud puutumata üldise serveri riistvara langusele turul.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]