Scuderia Toro Rosso

Allikas: Vikipeedia
Ambox outdated serious.svg See artikkel vajab ajakohastamist.
Palun ajakohasta selle artikli sisu ning pärast ajakohastamist eemalda see märkus.
Liuzzi tõi 2006 USA Grand Prix-l Toro Rosso hooaja ainsa punkti.

Toro Rosso (ametliku nimega Scuderia Toro Rosso) on itaalia Vormel 1 meeskond.

Toro Rosso alustas Vormel 1 sarjas 2006. aastal. Meeskond on endine Minardi, mille Red Bull 2005 ära ostis. Tiim jätkabki tegevust Minardi vanas peakorteris Itaalias Faenzas. 2006. aasta veebruaris ostis endine vormelisõitja Gerhard Berger poole meeskonna aktsiatest.

2006. aastal sõitsid Toro Rosso eest itaallane Vitantonio Liuzzi ja ameeriklane Scott Speed. Eelmisel aastal oli Liuzzi olnud Red Bulli kolmas sõitja ja Speed testisõitja. Testisõitjaks võeti šveitslane Neel Jani, kes oli olnud GP2 sarjas 7. Nad said Toro Rossos suhteliselt stabiilse auto: kumbki katkestas 4 etappi 18-st, aga punkte peaaegu ei tulnud. Speedi parimateks jäid 9. ja kaks 10. kohta, Liuzzi saavutas ühe 8. koha eest ka punkti, millega Toro Rosso saigi 11 meeskonna seas 9. koha. Individuaalselt olid nad 19. ja 20. Kõigi kolme sõitjaga pikendati lepingut.

Liuzzi jäi 2007 Briti Grand Prix-l 16. kohale.

2007. aastal oli 10 etapi järel Toro Rosso kumbki sõitja katkestanud enam kui pooled etapid ja kumbki polnud saanud ühtki punkti. Speediga lõpetati leping. Tema kohta ei saanud Toro Rosso testisõitja Jani, vaid BMW Sauberi testisõitja sakslane Sebastian Vettel. Järelejäänud 7 etapist 5 etapil sai Liuzzi parema tulemuse kui Vettel, ent eelviimasel etapil Hiinas saavutas Vettel 4. ja Liuzzi 6. koha. Need jäidki Toro Rosso ainsaiks punktideks hooajal ning 11 meeskonna hulgas andsid need koguni 7. koha. Individuaalselt oli Vettel 14. ja Liuzzi 18.

Vettel oli Bourdais'st parem kogu 2008. aasta hooaja jooksul.

2008. aastalks ei soovinud Toro Rosso Liuzzit oma meeskonnas näha. Lepingu said Vettel ja prantslane Sébastien Bourdais, kes oli võitnud USA-s CART-sarja 4 aastat järjest. Jani asemel sai testisõitjaks Uus-Meremaalt pärit Brendon Hartley, kes oli seda kolm hooaega. Hooaeg algas üle kivide ja kändude: Vettel katkestas 4 esimest etappi, Bourdais 6 esimesest etapist 5. Avaetapil loeti ta siiski lõpetanuks ja ta pälvis 7. koha, mis jäigi hooaja parimaks, ehkki ta ülejäänud 12 etappi lõpetas. Vettel seevastu sõitis korduvalt punktidele ning Itaalia Grand Prix'l saavutas Toro Rosso läbi aegade esimese kvalifikatsiooni- ja etapivõidu, saades ühtlasi kõigi aegade noorimaks Vormel 1 etapivõitjaks. On tähelepanuväärne, et Red Bulli duubelmeeskond Toro Rosso suutis Vormel 1 kvalifikatsiooni ja etapi võita enne kui Red Bull Racing ise. Hooaja kokkuvõttes oli Vettel 35 punktiga 8., Bourdais 4 punktiga 17. ja meeskondadest Toro Rosso 39 punktiga 6., Red Bullist eespool.

Saksamaa Grand Prix jäi Bourdais'le viimaseks Toro Rossos.

2009. aastal edutati Vettel Red Bulli ja tema asemele tuli šveitslane Sébastien Buemi, kes oli olnud GP2 sarjas 6. Testisõitjate hulgas oli David Coulthard. Avaetapil Austraalia Grand Prix'l saavutas Buemi 7. ja Bourdais 8. koha, aga paremat kohta nad sel hooajal ei saanudki. Poole hooaja pealt asendati Bourdais hispaanlase Jaime Algersuariga, aga see vahetus osutus õnnetuks, sest Algersuari parimaks kohaks jäi 14. Hooaja kokkuvõttes oli Buemi 6 punktiga 16., Bourdais 2 punktiga 19. ja Toro Rosso 8 punktiga viimane, 10.

2010. aastaks pikendati sellegipoolest mõlema sõitjaga lepingut. Kohad polnud paremad kui eelmisel aastal: Buemi parimaks jäi 8. ja ta oli kokkuvõttes 8 punktiga 16., Algersuari parimaks jäi 9. ja ta oli 5 punktiga 19. Meeskond oli 13 punktiga 12 meeskonna seas 9.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]