Saksa Riigi kapitulatsiooniakt

Allikas: Vikipeedia
7. mail 1945 Reimsis sõlmitud kapitulatsiooniakt. Saksa Riigi relvajõudude nimel on alla kirjutanud Alfred Jodl.

Saksa Riigi kapitulatsiooniakt sõlmiti Lääneliitlaste ekspeditsioonkorpuse ja Saksa Riigi Relvajõudude Ülemjuhatuse (OKW) vahel 7. mail 1945 Prantsusmaal Reimsis.

NSV Liidu nõudmisel sõlmiti päev hiljem Berliinis uus kapitulatsiooniakt. Kuna allakirjutamine toimus Moskva aja järgi 9. mail 1945, siis tähistatakse sõja lõppu siiani just sel päeval.

Kapituleerumine Berliinis[muuda | redigeeri lähteteksti]

Vasakult paremale (istumas): Hans-Jürgen Stumpff, Wilhelm Keitel, Hans-Georg von Friedeburg. Saksa Riigi kapituleerumine Berliinis 8. mai õhtul 1945.

Kuivõrd NSV Liit teatas, et tseremoonia Reimsis ei olnud liitlaste vahel kooskõlastatud, ja et kindral Susloparovil, kes NSV Liidu relvajõudude nimel alla kirjutas, ei omanud NSV Liidu väitel volitusi, siis otsustati Saksa Riigi kapituleerumine veel kord kinnitada Berliinis.

Teistkordse kapituleerumise kasuks kõneles seegi, et mõned Saksa Riigi lahingüksused keeldusid kapituleerumisest, kuna Saksa Riigi raadiost teatati, et vaherahu on sõlmitud vaid mõnede Lääneliitlaste hulka kuuluvate riikidega, kuid mitte NSV Liiduga.

Kapitulatsiooniaktile Berliinis kirjutasid alla järgmised osapooled:

Kuula[muuda | redigeeri lähteteksti]