Rihanna

Allikas: Vikipeedia
Rihanna
Rihanna V Festival 2011.jpg
Info
Sünninimi Robyn Rihanna Fenty
Sündinud 20. veebruar 1988 (26-aastane)
Saint Michael, Barbados
Stiil(id) R&B, pop,[1] hip hop,[2] reggae[3]
Amet(id) Laulja, laulukirjutaja, modell, näitleja
Tegev 2005–tänaseni
Plaadifirma(d) Def Jam
Veebileht Ametlik kodulehekülg

Robyn Rihanna Fenty, tuntud esinejanime Rihanna poolest (sündinud 20. veebruaril 1988) on Barbadoselt pärit rhythm and blues'i ja popartist. Ta sündis Barbadosel, Saint Michaeli nimelises linnas, kuid kolis 16-aastasena USAsse, et seal produtsendi Evan Rogersi abiga muusiku karjääri alustada.

Ta sõlmis plaadilepingu Def Jam plaadifirmaga ning tema esimene album ilmus 2005. aastal. See kandis nime Music of the Sun ning jõudis USA plaadimüügi edetabelis esikümne hulka. Albumi ainsaks suuremaks singliks oli "Pon de Replay". Vähem, kui aasta hiljem ilmus tema teine stuudio album, nimega A Girl like Me, mis jõudis edetabelites esimese viie hulka. Tema esimeseks number-üks hitiks oli "SOS", ning teine populaarne lugu albumilt oli "Unfaithful".

Rihanna kolmandalt stuudio albumilt, Good Girl Gone Bad (2007), ilmus tervelt neli edetabeli hitti; "Umbrella", "Don't stop the music", "Take a bow" ning "Disturbia". Samuti oli album nomineeritud üheksale Grammy auhinnale, võites Grammy parima Rap koostöö eest Jay-Zga, laulus "Umbrella". Staari neljas stuudio album Rated R ilmus 2009 Novembris, tuues edetabelitte tippu tervelt 10 singlit, neist 3 number-üks singlit "Russian Roulette", "Hard" ning "Rude Boy".

Tema viies stuudio album Loud, mis ilmus 2010 aastal, sisaldas kolme number-üks hitti, "Only Girl (In the World)", "What’s My Name?", "S&M". Rihanna on müünud üle 20. miljoni albumi, ning 60 miljoni singli, mis teeb temast ühe maailma müüduima artisti. Ta on kõige noorem artist, kes on Billboard’i edetabelis saavutanud 10 number-üks hitti. Rihanna on võitnud ka mitmeid muid mainekaid muusikaauhindu.

2011 sügisel ilmus Rihannal kuues stuudio album, mille esimeseks singliks oli "We Found Love". 2013 Grammy gaalal sai Rihanna oma 7 grammy auhinna parima video eest ("We Found Love"). Parima video tunnustuse sai ta ka MTV auhindade jagamisel.

Rihanna osales ka filmis "Battleship" ja osaleb 2013 filmis "This Is the End"

Rihanna seitsmes stuudioalbum ilmus 2012. Plaadi tõeliseks hitiks sai "Diamonds". Plaat sai esimeseks Billboard 200 tabelis. See on esimene plaat, mis saavutanud eraldi nii suurt edu. Rihanna esines tuntud moe ürituse Victorian Fashion Show laval. Ta tegi ka oma neljanda esinemise tuntud saates SNL.

2012 sügisel esines Rihanna promotuuril 777 Tour. Tuur oli mõeldud Tema plaadi "Unapologetic" ja tulevase tuuri Diamonds World Tour auks. 777 Tour toimus seitsmes riigis seitsmel päeval seitsmel kontserdil. Seal tuli ka nimi 777. Tuurist ilmus ka dvd.

2013 märtsist alustas Rihanna oma järgmist maailma tuuri "Diamonds World Tour". Ta esineb Ameerikas, Euroopas, Austraalias, Aasias ja isegi Aafrikas. Tuur on osutunud väga edukaks.

2013. Ameerika muusikaauhindadel tunnustati Rihannat esimest korda väljaantava "Ikoon"i auhinnaga. Sama aasta veebruaris avaldas ta oma esimese naiste moe kollektsiooni koostöös River Island-iga. Novembris tuli välja tema ja Eminemi koostöös valminud hitt ""The Monster".

Lapsepõlv[muuda | redigeeri lähteteksti]

Robyn Rihanna Fenty sündis Saint Michaelis, Barbadosel oma pere vanima lapsena. Tema vanemad on iiri-barbadose päritolu isa Ronald Fenty ning Guyanast pärit ema Monica Fenty. Rihannal on kaks nooremat venda Rorrey ja Rajad. Laulmist alustas Rihanna umbes 7-aastaselt.

Põhikooli ajal õppis Rihanna Charles F. Broome Memorial koolis, keskkoolis käis aga Combermere'i keskkoolis, kus moodustas 15-aastasena koos kahe klassikaaslasega bändi. 2004. aastal võitis ta Miss Combermere iludusvõistluse ja esines Colours of Combermere School Show'l, lauldes Mariah Carey lugu "Hero".
2003. aastal tutvustasid Rihanna sõbrad teda ja tema bändikaaslasi muusikaprodutsent Evan Rogersile, kes oli koos oma naisega Barbadosel puhkamas. Bänd tegi Rogersi jaoks prooviesinemise (mille kohta Rogers on hiljem öelnud, et "kohe kui Rihanna ruumi sisenes, oli tunne, et kaht teist tüdrukut ei ole olemaski."). Prooviesinemisel laulis Rihanna Destiny's Child'i versiooni loost "Emotion". Järgmisel aastal reisis Rihanna koos emaga tihti Rogersi juurde Stamfordi, Connecticuti osariigis. Siis, veidi peale 16-aastaseks saamist, kolis Rihanna USA-sse. Rogers ja tema kaasprodutsent ja -laulukirjutaja Carl Sturken aitasid Rihannal salvestada neljaloolise demo, mis saadeti erinevatele plaadifirmadele. Tema demo jõudis ka Def Jam plaadifirmasse, mille tolleaegne president Jay-Z Rihannaga ka plaadistamislepingu sõlmis.

Muusika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Music of the Sun[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rihanna debüütalbum, Music of the Sun, ilmus 30. august 2005. Esimeseks singliks albumilt oli "Pon de Replay", mis ilmus 11. august 2005 ja jõudis nii USA Billboard Hot 100-s kui ka Suurbritannia singliedetabelis teisele kohale. Loo kirjutasid Carl Sturken ja Evan Rogers koos Rihannaga. Olenemata "Pon de Replay" edetabeliedust, hindas ajakiri Rolling Stone albumit ennast vaid 2,5 punktiga 5-st. Esimesel nädalal jõudis album Billboard 200-s 10. kohale, müües 69 000 koopiat. Album müüs maailmas üle 2 miljoni koopia ja teenis RIAA'lt kuldplaadi staatuse USAs müüdud 500 000 koopia eest. Et albumit edasi promoda, astus Rihanna Ameerika pop-laulja Gwen Stefani tuuril üles soojendusesinejana. Teine singel "If It's Lovin' That You Want" ei olnud nii edukas kui selle eelkäija, jõudes USA Billboard Hot 100-s 36. kohale ja Suurbritannia singliedetabelis 11. kohale. Kolmas singel "Let Me" ilmus ainult Jaapanis, kus jõudis edetabelites 8. kohale.

A Girl Like Me[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rihanna teine album A Girl like Me ilmus 2006. aasta aprillis, vähem kui kaheksa kuud peale debüütalbumit. Esimesel müüginädalal jõudis album USA-s 5. ja Suurbritannias 4. kohale. Esimene singel "SOS" jõudis Billboard Hot 100-s 1. kohale, saades Rihanna esimeseks number-üks hitiks selles tabelis. Teine singel "Unfaithful" oli kirjutatud R&B laulja Ne-Yo poolt, Billboard Hot 100-s saavutas see lugu 6. koha. Kolmas singel "We Ride" ei olnud nii edukas eelnenud, kuid neljas singel "Break It Off" koos Sean Pauliga alustas edetabelis 52. kohalt, tõusis 10. ja lõpuks 9. kohale.

Rihanna tegi oma näitlejadebüüdi filmis "Bring It On: All or Nothing", mis ilmus DVD-l 8. augustil 2006.

Good Girl Gone Bad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rihanna kolmas album Good Girl Gone Bad anti välja 5. juunil 2007, sellel teevad kaasa Jay-Z ja Ne-Yo. Esimene singel – "Umbrella" koos Jay-Zga – anti välja 29. märtsil 2007 ja see jõudis mitmetes riikides edetabelite tippu, näiteks Suurbritannia edetabelis troonis lugu järjest lausa 10 nädalat (viimatine sarnane saavutus aastast 1994, kui samas tabelis valitses 15 nädalat "Wet Wet Wet"-i singel "Love Is All Around"). Ajakirja Rolling Stone edetabelis "2007. aasta 100 parimat laulu" (100 Best Songs of 2007) on laul 3. kohal. Lugu oli produtseeritud Christopher "Tricky" Stewarti ja Terius "The-Dream" Nashi poolt.
Teine singel "Shut Up and Drive" saadeti raadiojaamadesse 5. juunil. Lugu debüteeris USA Billboard Hot 100-s 88. kohal, tõustes hiljem 15-ndaks.
Kolmas singel "Don't Stop The Music" jõudis Billboard Hot 100-s 3. kohale.
Neljas singel "Hate That I Love You" koos Ne-Yoga anti välja 21. augustil, Billboard Hot 100-s oli selle parim positsioon seitsmes.
Albumil tegi kaasa ka Justin Timberlake, kes kirjutas loo "Rehab".

Rihanna on albumi pealkirja kommenteerinud: "See (pealkiri) näitab, et olen nüüd oma enda peremees ja ei tee enam seda, mida teised tahavad. Ma ei ole enam süütu Rihanna, võtan rohkem riske. Juba siis kui soengut muutsin, tundsin, et see näitab inimestele, et ma ei püüa välja paista või olla keegi teine." 2008. aastal teenis album RIAA'lt 2,6 miljoni koopia müügi eest kahekordse plaatinumplaadi staatuse.

12. septembril 2007 algas Rihanna kontsert-tuur "The Good Girl Gone Bad Tour", mille raames andis ta kontserte Ameerikas, Kanadas ja Euroopas.

Albumist ilmus ka kaheplaadiline deluxe versioon – esimene plaat albumi tavaversioon 3 lisalooga, teine plaat aga remix-versioonid.

Rated R[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rihanna neljas album "Rated R" ilmus 2009. aasta novembris. Arvestades plaadil olevate lugude tonaalsust, on spekuleeritud, kas mõni laul võib olla Chris Brownist, kuigi Rihanna kinnitab, et see nii ei ole.
Albumi esimene singel oli "Russian Roulette", milles viidatakse armastuses võetavatele riskidele kui vene ruletile.
Albumi edukaimaks singliks sai 2010. aasta veebruaris ilmunud "Rude Boy".

Loud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Loud, Rihanna viies album, ilmus 16. novembril 2010. Esimene singel "Only girl (In the world)" ilmus 12. septembril. Kokku ilmus albumilt 7 singlit, nende hulgas "What's My Name?", "S&M", "California King Bed", "Man Down", "Cheers (Drink to That)". Samuti on albumil Eminemi ja Rihanna eduka dueti "Love The Way You Lie" teine osa ning plaadil on Rihanna koostööd teinud ka Drake'i ja Nicki Minaj'iga.

Talk That Talk[muuda | redigeeri lähteteksti]

2011 sügisel ilmus Rihannal kuues stuudio album, mille esimeseks singliks oli "We Found Love". Teise singlina tuli välja "You Da One". Kokku ilmus plaadilt 6 singlit, millest kolmele tehti video. Kolmandaks suuremaks hitiks plaadilt sai "Where Have You Been". Plaadil teeb ta koostööd Calvin Harrise ja Jay-Zga. "We Found Love" tõi Rihannale 7 grammy auhinna.

Unapologetic[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rihanna 7 stuudio album ilmus 19. novembril. Esimeseks singliks oli "Diamonds". See laul oli kõikjal esimeste hulgas. Plaadilt on ilmunud 6 singlit: "Diamonds", "Stay", "Pour It Up", "Right Now", "Loveeeeee Song" ja "What Now". Plaadil teeb ta koostööd teiste lauljatega: David Guetta, Chris Brown, Eminem, Future ja Mikkey Ekko. Plaadi auks toimub 2013.-dal aastal tuur "Diamonds World Tour". Plaat sai Billboard Top 200 1. koha, mis on tema karjääri ainukene 1. koht Top 200-s.

Isiklik elu[muuda | redigeeri lähteteksti]

11. oktoobril 2007 märgati Rihannat suudlemas Josh Hartnettiga New Yorgi klubis Pink Elephant. Nad ei saabunud klubisse ühel ajal, kuid lahkusid koos. Kui Joshilt selle kohta küsiti, ütles ta, et tegu on isikliku asjaga. Novembri alguses kinnitas Rihanna, et tema ja Hartnett käivad.
2007. aasta Maailma muusikaauhindade galal antud teleintervjuus ütles Rihanna, et ta ei käi kellegagi.
Rihanna oli suhtes laulja Chris Browniga, kuid 2009. aasta Grammy'de jagamise eelõhtul peksis Chris Brown Rihannat. Internetti lekkinud fotodel olid Rihanna vigastused silmnähtavad. Rihanna jättis peale sündmust ära oma sünnipäeva.
2010. aasta alguses alustas Rihanna suhet sportlase Matt Kempiga, kui 2010. aasta detsembris läksid nad lahku. Rihannat on märgatud koos olevat tema eks Chris Browniga. 2013. aasta jaanuari lõpus kinnitas, et on suhtes Chris Browniga. Kuid see suhe ei kestnud kaua. Juba aprilli lõpus avaldas Chris, et nad pole enam koos.

Diskograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Singlid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 2005: "Pon de Replay"
 • 2005: "If It's Lovin' That You Want"
 • 2006: "SOS"
 • 2006: "Unfaithful"
 • 2006: "We Ride"
 • 2006: "Break It Off" (koos Sean Pauliga)
 • 2007: "Umbrella" (koos Jay-Zga)
 • 2007: "Shut Up and Drive"
 • 2007: "Don't Stop the Music"
 • 2007: "Hate That I Love You" (koos Ne-Yoga)
 • 2008: "Take A Bow"
 • 2008: "If I Never See Your Face Again" (koos Maroon 5-ga)
 • 2008: "Disturbia"
 • 2008: "Live Your Life" (koos T.I-ga)
 • 2008: "Rehab"
 • 2009: "Run This Town" (koos Jay-Z ja Kanye Westiga)
 • 2009: "Russian Roulette"
 • 2009: "Hard" (koos Young Jeezyga)
 • 2009: "Wait Your Turn"
 • 2009: "Rude Boy"
 • 2010: "Te Amo"
 • 2010: "Rockstar 101"
 • 2010: "Only Girl (In the World)"
 • 2010: "What's My Name?" (koos Drake'iga)
 • 2010: "Raining Man" (koos Nicki Minaj´ga)
 • 2011: "S&M"
 • 2011: "California King Bed"
 • 2011: "Man Down"
 • 2011: "Cheers (Drink to That)"
 • 2011: "We Found Love"
 • 2011: "You Da One"
 • 2012: "Talk That Talk" (koos Jay-Z´ga)
 • 2012: "Birthday Cake" (remix)
 • 2012: "Where Have You Been"
 • 2012: "Cockiness (Love It)" (Remix)
 • 2012: "Diamonds"
 • 2013: "Stay" (koos Mikky Ekko´ga)
 • 2013: "Pour It Up"
 • 2013: "Loveeeeee Song" (koos Future´ga)
 • 2013: "Right Now" (koos David Guetta´ga)
 • 2013: "What Now"

Tuurid[muuda | redigeeri lähteteksti]

 • 2006: The Pussycat Dolls with Rihanna UK Tour
 • 2006: Rock tha Block Tour
 • 2007–2009: Good Girl Gone Bad Tour
 • 2008: Glow in the Dark Tour(koos Kanye West'i, N.E.R.D'i ja Lupe Fiasco'ga)
 • 2008: Tour with Chris Brown in Australia
 • 2010: European Tour 2010
 • 2010–2011: Last Girl On Earth Tour
 • 2011: LOUD Tour
 • 2012: 777 tour
 • 2013: Diamonds World Tour

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

 1. Birchmeier, Jason. "((( Rihanna > Overview )))". Allmusic. Macrovision Corporation. Vaadatud 24.10.2009.
 2. Paoletta, Michael (2006-09-30). "Expanding Your Brand". Billboard (Sep 30, 2006). Nielsen Business Media, Inc.. Välja otsitud 2009-10-24. 
 3. Vernekar, Asmii (23. mai 2009). "RIHANNA BIOGRAPHY". Lokopromo. Vaadatud 24.10.2009.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]