Justin Timberlake

Allikas: Vikipeedia
Justin Timberlake
Justin Timberlake (2007)
Justin Timberlake (2007)
Info
Sünninimi Justin Randall Timberlake
Sündinud 31. jaanuar 1981 (33-aastane)
Memphis, Tennessee, Ameerika Ühendriigid
Päritolu Millington, Tennessee, Ameerika Ühendriigid
Stiil(id) popmuusika, dance-pop, RnB
Pill(id) kitarr, beatbox
Tegev 1993-tänaseni
Plaadifirma(d) Jive
Seotud esitajad 'N Sync, Timbaland, Nelly Furtado, Britney Spears, 50 Cent, Madonna
Veebileht http://www.justintimberlake.com

Justin Randall Timberlake (sündinud 31. jaanuar 1981) on Ameerika poplaulja ja helilooja, produtsent, tantsija ja näitleja. Justin on võitnud kuus Grammy auhinda ja ka Emmy auhinna.

Justin Timberlake saavutas tuntuse kui poistebändi 'N Sync lauljana. 2002. aastal andis Justin välja oma debüütsooloalbumi "Justified", mida müüdi rohkem kui seitse miljonit koopiat üle maailma. Timberlake'i teine soolo väljaanne on "FutureSex/LoveSounds", mis anti välja 2006. aastal koos Ameerika Ühendriikide number-üks hitt-singlitega "SexyBack", "My Love" ja "What Goes Around...Comes Around". Jaanuar 2008 seisuga on albumit müüdud rohkem kui 8 miljonit koopiat üle maailma. Oma kahe albumiga on ta üksi müünud kokku üle 18 miljoni koopia. Lisaks 50 miljonit koopiat oleks üks kahest NSYNC esilauljatest. Timberlake on loonud plaadifirma Tennman Records ja riietebrändi William Rast.

Elu ja muusikakarjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Varajane elu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Timberlake sündis Memphises, Tennessee osariigis, Ameerika Ühendriikides. Tema vanemad on Lynn Harless (neiupõlvenimega Bomar) ja Randall Timberlake. Tema esivanemad olid inglased ja indiaanlased. Tema isapoolne vanaisa Charles L. Timberlake, Bobbye Joice'i abikaasa, oli babtistliku kiriku minister. Seega kasvas Timberlake ülesse babtistlikus usus. Ta peab end rohkem "spirituaaliks kui usklikuks", kuid siiski kristlaseks. Tema vanemad lahutasid umbes 1985. aastal ja mõlemad on uuesti abiellunud. Tema ema, kes nüüd juhatab meelelahutus-ettevõtet Just-in Time Entertainment, abiellus pankuri Paul Harless'iga. Tema isal, kes on dirigent baptistlikus kirikus, on oma uuest abielust Lisa'ga kaks last – Jonathan (sündinud 1993. aastal) ja Stephen (sündinud 1998. aastal). Justin'i poolõde Laura Chwienseni suri kohe pärast oma sündi 1997. aastal. Seda on mainitud ka Timberlake'i loomingus kui lauluna "My Angel in Heaven". Justin kasvas üles Millingtonis, mis on väike linn Memphisest põhjas. Tema esimesed püüdlused alustada muusikakarjääri olid, kui Justin osales telesaates Star Search "Justin Randall"'i nime all.

1993. aastal ta liitus The Mickey Mouse Club'iga . Seal ta tutvus tulevase tüdruksõbra ja superstaari Britney Spears'i, tulevase tuurikaaslase Christina Aguilera ja bändikaaslase JC Chasez'iga. Kui telesari lõppes 1995. aastal, siis Timberlake kutsus Chasez'i bändi, mida organiseeris poistebändi mänedžer Lou Pearlman. Grupp saavutas tuntuse nimega *NSYNC. Timberlake'i filmimaailma debüüt oli 1999. aastal filmis "Model Behavior", kus ta mängis väljamõeldud kuulsust nimega Jason Sharpe, kes teadmatult armub kohalikku ettekandjasse. "Model Behaviour" oli tehtud televisioonis esitamiseks, eelkõige telekanalis Disney Channel'is.

1995–2002: 'N Sync[muuda | redigeeri lähteteksti]

Next.svg Pikemalt artiklis 'N Sync

Timberlake ja JC Chasez, kes olid tuttavad telesarjast Mickey Mouse Club, olid kaks esilauljat populaarses üheksakümnendate poistebändis 'N Sync. Bänd loodi 1995. aastal ja alustas Euroopas karjääri 1996. aastal ja Ameerika Ühendriikides kaks aastat hiljem 1998. aastal, kui nad andsid välja oma debüüt albumi *NSYNC in the US. *NSYNC müüs üksi üle 11 miljoni koopia. Albumis olid ka number-üks hitt-singlid nagu "Tearin' Up My Heart" Peale kaks aastat toimunud juriidilisi kokkupõrkeid mänedžeriga, bänd kirjutas alla lepingule plaadifirmaga Jive Records. 2000. aasta märtsis väljastati kauaoodatud album "No Strings Attached", millest sai läbi aegade kõige kiiremini müünud, mida müüdi esimese nädalaga 2,4 miljonit koopiat. 2002. aastal, peale Celebrity Tour'i ja Girlfriend'i välja andmist otsustas bänd võtta aja maha. Siis hakkas Timberlake tegema tööd oma esimese sooloalbumi kallal ning bänd lõpetas tegevuse. NSYNC oli omal ajal rahvusvaheliselt kuulus grupp, mis osales Oscarite galal, olümpiamängudel ja Ameerika jalgpalli maailmameistrivõistlustel. Bänd müüs rohkem kui 50 miljonit koopiat üle maailma olles ajaloos kolmas hästi-müüv poistebänd.

2002–2004: Justified ja Super Bowl[muuda | redigeeri lähteteksti]

Augustis 2002 pärast kuudepikkust albumi salvestamist esines Timberlake MTV Muusikavideote auhinnate galal, kus ta esitas oma esimese singli "Like I Love You". Laul saavutas üheteistkümnenda koha Billboard Hot 100 edetabelis. Sellele järgnes debüütalbumi "Justified" väljastamine 5. novembril 2002. Album müüs vähem koopiaid kui eelnevad 'N Sync'i albumid. See saavutas teise koha Billboard 200 albumite edetabelis, müüdes 439 000 koopiat väljastamise nädalal. Kokkuvõttes müüs album 3 miljonit koopiat Ameerika Ühendriikides ning rohkem kui 7 miljonit koopiat üle maailma. Album sai ka kriitilist heakskiitu tänu oma suurele RnB mõjule, mida andsid albumile hip-hop produtsendid The Neptunes ja Timbaland. Albumilt tuli mitmeid hitte, sealhulgas "Cry Me a River" ja "Rock Your Body".

Timberlake aitas oma albumi edule kaasa minnes tuurile "Justified/Stripper Tour" koos Christina Aguileraga 2003. aasta suvel. Aasta lõpus salvestas Justin laulu nimega "I'm Lovin' It". Seda on kasutatud McDonald's-i poolt nende "I'm Lovin' It" kampaanias. Tehing tõi Timberlake'ile sisse umbes 8 miljonit USA dollarit.

Veebruaris 2004, Ameerika jalgpalli vaheajal Timberlake esitas koos Janet Jacksoniga rohkem kui 140 miljoni televaataja ees. Esinemise lõpus tiris Timberlake Jackson'ilt seljast musta kostüümi. Osa kostüümist eraldus ja Jackson'i rind oli hetkeks katmata. Timberlake vabandas hiljem intsidenti öeldes, et tal on "kahju, kui kedagi pahandas garderoobi kasutushäire, mis toimus vaheaja esinemisel Super Bowl'il...". Fraas "garderoobi kasutushäire" on sellest ajast meedia poolt kasutusel ja on sisenenud popkultuuri.

Tänu sellele olid Timberlake ja Jackson eemaldatud 2004. aasta Grammy auhindadest, kui nad ei ole nõus vabandama ekraanide ees sel üritusel. Timberlake vabandas, kui võttis vastu oma esimest kahte Grammyt, mis ta sel õhtul vastu võttis.

2004–2006: Koostöö ja näitlemine[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast Super Bowl'il juhtunut jättis Timberlake oma muusikakarjääri seisma, et näidelda erinevates filmides. Oma esimeses filmis sellel ajajärgul oli ta ajakirjanik märulifilmis "Edison Force", mida filmiti 2004. aastal ja väljastati otse videona 18. juunil 2006. Ta ilmus ekraanile ka filmides nagu "Alpha Dog", "Black Snake Moan", "Richard Kelly's Southland Tales" ja andis hääle King Arthurile joonisfilmis "Shrek the Third". Ta on mänginud ka Elton Johni muusikavideos "This Train Don't Stop There Anymore" noore Elton John'ina.

Ta jätkas muusika salvestamist teiste artistidega. Jätkati koostööd Black Eyed Peasiga salvestades lisaks eelnevale laulule "Where Is the Love?" ka lugu "My Style", mis lisandus ka Black Eyed Peasi albumil "Monkey Business". Lisaks salvestati Nelly Furtadoga laul "Work It", mida remiksiti ja lisati Nelly 2003. aasta albumile. Kui Justin salvestas koos Snoop Doggiga 2005. aastal singlit "Signs", siis Timberlake avastas oma kurgu halva seisundi, mille tagajärjeks oli ka operatsioon. Peale operatsiooni soovitati tal mitte laulda ega kõvasti rääkida vähemal paar kuud. 2005. aasta suvel Timberlake alustas oma enda plaadifirmaga JayTee Records.

2006–2008: FutureSex/LoveSounds[muuda | redigeeri lähteteksti]

Timberlake naasis muusikasse Nelly Furtado ja Timbalandi singli "Promiscuos" muusikavideos. Ta väljastas oma teise soolo albumi "Future Sex/LoveSounds" 12. septembril 2006. Album debüteeris esimesel positsioonil 'Billboard'i edetabelis, müües esimese nädalaga 684 000 koopiat. See on suurima ettetellimiste arvuga album iTunes'is, ning see lõi üle Coldplay suurima digitaalse albumi ühe nädala müügi rekordi. Albumi produtsendid olid Timbaland, Danja, will.i.am, Rick Rubin ja Timberlake ise. Stuudio esindaja kirjeldas, et albumis on "kõik seksikusest" ja eesmärk anda "täiskasvanu tunde".

Albumi esisinglit "Sexyback" esitas Timberlake 2006. aasta MTV Muusikavideote auhindade gala avamisel ja saavutas esikoha Billboard Hot 100 edetabelis, kus ta oli seitse järjestikulist nädalat. "My Love", albumi teine singel, oli taaskord produtseeritud Timbalandi poolt ja singlis tegi kaasa räppar T.I. Album saavutas esikoha Billboard Hot 100 edetabelis. Kolmas singel oli"What Goes Around.../...Comes Around Interlude". Oktoobris 2006, Timberlake teatas, et keskendub rohkem oma muusikalisele karjäärile, kui filmirollidele. Öeldes, et lahkumine muusikamaailmas oleks rumal tegu. Ta oli erikülaline 2006. aasta Victoria's Secret moeshow'l, kus ta laulis laulu "Sexyback". Jaanuaris 2007, Timberlake asus tuurile, mis kandis pealkirja "FutureSex/LoveShow". "Summer Love/Set the Moon Prelude" oli neljas album USA-s ning järgmine singel Suurbritannias oli "LoveStoned/I Think She Knows Interlude". Laul "Give It to Me", mis on Timbalandi singel, kus Timberlake ja Nelly Furtado olid külalised, saavutas esimese koha Billboard Hot 100 edetabelis.

Aprillis 2007 nähti Timberlake'i sisenemas Londoni stuudiosse koos Madonnaga. See kinnitas kuulujutte, et nad on alustanud koostööd. Timberlake teatas, et nad tegid koos viis-kuus päris head lugu, millest mõned on lõpetatud ning mõned mitte. Ta lisas, et popstaarid naasevad stuudiosse juulis, et lõpetada pooleli jäänu. Uus singel, mida produtseerisid Timbaland, Madonna ja Justin on "4 Minutes".

Augustis 2007 müüs Timberlake välja kaks kontserti Torontos ja hiljem esines kahel väljamüüdud kontserdil Winnipegis.

Veebruaris 2008 anti Timberlake'ile kaks Grammy auhinda. Viiekümnendatel Grammy auhinnate tseremoonial Timberlake võitis Parima pop esituse lauluga "What Goes Around...Comes Around" ja Tantsumuusika auhinna laulu "LoveStoned/I Think She Knows" eest.

2008 – olevik[muuda | redigeeri lähteteksti]

Pärast Austraalia-Aasia ning Lähis-Ida tuuri novembris 2007, jätkas Timberlake filmikarjääri. Projektid on teostamisel 2008. aasta alguses Mike Myers'i komöödias "The Love Guru" ja Mike Meredith'i draamas "The Open Road". 2008. aasta märtsis teatati, et temast saab juhtiv produtsent Peruu hitt-komöödia kohandamisel Ameerika versiooni "My Problem with Women", kanalile NBC.

Muu töö[muuda | redigeeri lähteteksti]

Timberlake on avanud erinevaid restorane Ameerika Ühendriikides. 2005. aastal alustas ta koos oma lapsepõlve sõbra Trace Ayalaga riietebrändi William Rast. 2002. aasta lõpus oli Timberlake esimene kuulsus, kes osales saates Punk'd. See on "varjatud kaamera" tüüpi saade, mis on koostatud Ashton Kutcheri poolt, et tüssata kuulsusi. Ta on ainus kuulsus, kes on selles saates välja astunud kaks korda. 2006. aastal oli Timberlake õhtujuht MTV Muusikaauhindadel. Detsembris 2006 oli ta õhtujuht ka Saturday Night Live'il, olles nii õhtujuht kui ka muusikaline külaline teist korda.

2007. aastal tegi Timberlake kaasa 50 Cent'i kolmandal albumil "Curtis". Timberlake, koos Timbalandiga, salvestasid singli "Ayo Technology", mis oli albumi neljas singel. Lisaks on võimalikud koostööd Lil Wayne'iga tema tulevasel albumil Tha Carter III koos Nelly Furtado ja Timbalandiga.

Novembris 2007 PGA Tour teatas, et Timberlake hakkab juhtima tuuri Las Vegase turniiri 2008. aastal. Justin mängib eelneval päeval kuulsuste turniiril ja juhib heategevuskontserti turniiri nädalal.

23. märtsil 2008 Justin annetas 100 000 dollarit Memphise Rock'i ja Soul'i muuseumile ja teised 100 000 dollarit Memphise Muusika Fondile.

Isiklik elu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Timberlake'il oli kaks varajast teismelise armastust, esmalt oli tal kooli kallim ning hiljem edasipüüdlik poplaulja Veronica Finn. Mõlemad suhted lõppesid õnnetult. Timberlake astus suuremasse suhtesse poplauljaga Britney Spears, kellega koos nad töötasid New Mickey Mouse Club'is. Suhe lõppes äkiliselt märtsis 2002. Ajakirjandus spekuleeris Spears'i truudusetuse üle koreograafi Wade Robsoniga, kes oli Spearsi ja Timberlake'i ühine sõber. Lynn Harless, kes on Justini ema, ütleb et lahkuminek tõi kaasa tema jaoks suure mure, aga praegu räägib ta Spears'ist hästi öeldes, et "Britney kasvas ülesse minu elutoa põrandal. Ma siiani armastan teda surmani. Nad (Justin ja Britney) olid koos 10 või 11 aastat ja alates esimesest päevast on nende vahel olnud midagi erilist. Ta on armas tüdruk. Ma lihtsalt vihkan mida ta läbi elab praegu". Lahkuminek mõjutas ka Timberlake'i hiti "Cry Me A River" sõnu. See oli üks populaarseimaid singleid albumilt Justified.

Timberlake on hiljem käinud kohtamas näitleja-tantsija Jenna Dewan'i ja näitleja-laulja Alyssa Milano'ga. Timberlake'il oli suhe näitleja Cameron Diaz'ega alates Nickelodeon'i Laste valiku auhindade galast 2003. aasta aprilis. On olnud regulaarselt kuulujutte lahkuminekust, kuid kõik need on ümber lükatud. 16. detsembril 2006 "Saturday Night Live" episoodis tutvustas Diaz Timberlake'i kui õhtu muusikalist külalist ja hiljem paar läks lahku. Nad väljastasid sellekohase ühisavalduse 11. jaanuaril 2007.

Jaanuaris 2007 sattus Timberlake näitleja Jessica Biel'iga ühele pildile, kus nad koos tegelesid lumelaudadega sõitmisega Park Citys, Utah'is. 12. mail 2007 avalikustati kuulujuttudele lisaks romantilised pildid Timberlake'i ja Biel'i kohtamistest.Paar abiellus 19.oktoobril Italias. Filmis "Seksisemud" tutvus ta Mila Kunisega, peale seda hakkasid levima jutud, et ta petab Jessicat Milaga, kuid Timberake lükkas need jutud ümber. Timberlake'ile omastati seksikaima mehe tiitel Teen People ja Cosmopolitani ajakirjade poolt.

Diskograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Albumid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aasta Info Edetabelite tulemused Ülemaailmsed müügitulemused RIAA tunnustused
USA Suurbritannia Austraalia Saksamaa Holland Kanada Maailm
2002 Justified
  • Esimene stuudioalbum
  • Välja antud: 5. november 2002
  • Formaadid: CD, digitaalne allalaadimine
2 1 9 11 4 7 1 7 miljonit 3× Platinum
2006 FutureSex/LoveSounds 1 1 1 3 4 1 1 9 miljonit 4× Platinum
  • AMüügitulemused seisuga detsember 2007. Album on siiani edetabelites, seega tõelised tulemused kasvavad.

Singlid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aasta Singel Chart positions Album
USA USA R&B USA Pop UK AUS SUI CAN GER IRL NET AUT ITA NZ SWE BR EU Maailm
2002 "Like I Love You"(feat. Clipse)
11
53
9
2
8
14
10
16
25
5
29
17
6
14
10
39
4
Justified
"Cry Me a River" 3 11 3 2 2 9 22 6 6 6 29 14 11 10 25 2 2
2003 "Rock Your Body" 5 45 1 2 1 34 33 25 44 6 56 21 4 15 65 25 2
"Señorita" 27 10 13 6 43 53 15 26 61 37 4 29 41 6
"I'm Lovin' It" 79 47 50 15 27 55 43 100 Live from London
2006 "SexyBack" 1 11 1 1 1 2 3 1 1 7 5 3 1 4 1 1 1 FutureSex/LoveSounds
"My Love" (feat. T.I.) 1 2 1 2 3 2 8 4 4 19 6 12 1 2 1 1 1
2007 "What Goes Around... Comes Around" 1 76 1 4 3 5 3 5 4 13 5 11 3 10 6 1 2
"Summer Love"A 6 5 8 39 50 15 38 19 156 17
"LoveStoned" 17 7 11 11 12 6 15 12 8 27 10 17 9 16 7 8
"Until the End of Time" (koos Beyoncé'ga) 17 3 36 53 39 49 50 37 118 60 230

Muusikavideod[muuda | redigeeri lähteteksti]

Aasta Album Pealkiri Režissöör
2002 Justified "Like I Love You"
feat. Clipse
Diane Martel
"Cry Me a River" Francis Lawrence
2003 "Rock Your Body"
feat. Lene
Francis Lawrence
"Señorita" Paul Hunter
Live from London "I'm Lovin' It"
2006 FutureSex/LoveSounds "SexyBack" Michael Haussman
"My Love"
feat. T.I.
Paul Hunter
2007 "What Goes Around..." Samuel Bayer
"LoveStoned" Robert Hayes
"Summer Love" Marty Callner
"Until the End of Time"

Filmograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

aasta pealkiri eestikeelne pealkiri
2000 "Longshot"
2000 "Model Behavior" "Kaanetüdruku kingades"
2001 "On the Line"
2005 "Edison" "Edison"
2006 "Alpha Dog" "Tappev sõprus"
2006 "Southland Tales" "Southlandi lood"
2007 "Black Snake Moan" "Musta ussi soie"
2007 "Shrek the Third" "Shrek Kolmas" (hääl)
2008 "The Love Guru" "Armuguru"
2009 "The Open Road" "Teekond"
2010 "Shrek Forever After" "Shrek nüüd ja igavesti" (hääl, kustutatud stseenid)
2010 "The Social Network" "Sotsiaalvõrgustik"
2010 "Yogi Bear" "Karu Yogi"
2011 "Bad Teacher" "Halb õpetaja"
2011 "Friends with Benefits" "Seksisemud"
2011 "In Time" "Laenatud aeg"

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]