Regiomontanus

Allikas: Vikipeedia
Regiomontanus

Regiomontanus ehk Johann(es) Müller Königsbergist (6. juuni 14366. juuli 1476) oli saksa matemaatik, astronoom ja astroloog.

Nimi[muuda | redigeeri lähteteksti]

Regiomontanus sai oma nime sellest, et ta pärines Baieris asuvast Königsbergi linnast, mistõttu ladinapäraselt kutsuti teda Ioannes de Regio monte, mis lühenenult andiski Regiomontanuse.

Biograafia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Üheteist aastaselt läks Regiomontanus Leipzigi Ülikooli Lõuna-Saksamaal. Kolm aastat hiljem jätkas ta oma haridusteed Viini ülikoolis (Alma Mater Rudolphina) ning sel ajal sai temast Georg von Peurbachi õpilane. 1547 lõpetas ta ülikooli magistrikraadiga. 1461 kuni 1465 elas Regiomontanus Roomas, peale seda elas ja tegutses Regiomontanus Ungaris ning aastal 1471 kolis ta Nürnbergi vabalinna. 1475. aastal kutsus paavst Sixtus IV ta tagasi Rooma, kus ta aasta hiljem salapäraselt suri, võimalik, et katku, kuid on oletatud ka tapmist.

Tegevus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Riistasepp[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viinis elades ehitas Regiomontanus astrolaabe Ungari kuningale Mátyás Corvinusele. Esimesel Rooma perioodil konstrueeris ta päikesekella paavst Paulus II-le. Ta tegeles ka geomeetria ning tehnika probleemidega, ehitades erinevaid astronoomilisi aparaate.

Teoreetilised tööd[muuda | redigeeri lähteteksti]

1464 avaldas Regiomontanus põhjaliku "De Triangulis omnimodus", milles võttis kokku tolleagesed trigonomeetria alased teadmised.

Tema õpetaja Georg von Peurbach soovis teha Ptolemaiose kreeka keelsest "Almagestist" tõlke ladina keelde. Tol ajal oli saadaval ainult Cremona Gerardi poolt araabia keelest ladina keelde tõlgitud väljaanne. Peale Georg von Peurbach surma jäi see ülesanne Regiomontanusele. Uut tõlget Regiomontanus ei teinud, selle asemel avaldas ta Ptolemaiose "Almagesti" parandatud ja (kriitiliselt)kommenteeritud väljaande - "Epytoma in almagesti Ptolemei" see raamat mõjutas Mikolaj Kopernikut Ptolemaiose maailmasüsteemi skeptiliselt suhtuma. Regiomontanus oli läbi oma õpetaja tuttav heliotsentriliste ideedega, kui ise jäi ta siiski geotsentrilise maailmasüsteemi pooldajaks.

Kalendrireform[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui Sixtus IV kutsus ta Rooma oli selle taga paavsti soov, et Regiomontanus hakkaks tegelema kalendrireformiga. Tolleks ajaks oli temast saanud oma aja kuulsaim astronoom ning nõnda oli olemas piisav autoriteet, et Juliuse kalendri võiks asendada uuega ning et katoliiklik Euroopa seda ka aktsepteeriks. Kuid enne, kui Regiomontanus jõudis reformiga tõsiselt tegelema hakata, tabas teda surm.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]