Jahve

Allikas: Vikipeedia

Jahve (See Kes on, olemise algpõhjus, Igavesti Olemasolev; Püsiv; Eluandja. Olema = hájah;) on Iisraeli Jumala nimi Vanas Testamendis. Iisraeli Jumala nimi esineb Vanas Testamendis 7000 korda. Lühivormid: „Jahu", „Jo", „Ja", „Jeho", vrd El.

Kuna heebrea kiri on konsonantkiri, siis vokaalide hääldusi on mitmeid (sõltub käändest). Juudid ei tohtinud Jumala nime välja öelda ja lugesid selle koha peal Adonai, mida eesti keelde tõlgitakse Issand. Hiljem, kui hakati lugemise hõlbustamiseks lisama vokaalimärke, lisati ka kirjapildile YHWH (tetragramm). Sõnale lisati Elohim vokaalimärgid, millest hiljem tuli väärkuju Jehoova.

Tegelik hääldus on Jahve. Et oleks üks jumala nimi, kasutavad mitteteaduslikud Vana Testamendi tõlked 'Jahve' asemel sõna 'Issand'.

Jumal ütles iisraellastele, et Tema nimi on Jahve, mis tähendab "Ma olen", või veel täpsemas tõlkes "Ma olen see, kes ma olen" (2 Moosese 3:13-15). (Nimekuju jehovah = igavesti olev, igavene mina, mina olen kõik). Eksodus 3:14 "Mina olen olemine" kõlab juba filosoofiliselt.

Tekst[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kui Jumal rääkis Moosesega põleva põõsa seest, küsis Mooses temalt: "Vaata, kui ma lähen iisraellaste juurde ja ütlen neile: "Teie vanemate Jumal on mind läkitanud teie juurde," aga nemad küsivad minult: "Mis ta nimi on?" mis ma siis pean neile vastama?" Ja Jumal ütles Moosesele: "Ma olen see, kes ma olen!" Ja ta jätkas: "Ütle Iisraeli lastele nõnda: "Mina olen on mind läkitanud teie juurde!" (2 Mo 3:14-14)

Jehoova[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jehoova on üks Piibli tõlgetes kasutatud Jumala (Jahve; YHWH; יהוה) Jumala nime hääldustest.

Nime Jehoova piiblis ei ole. See on tõlgetes tekkinud sellepärast, et judaismis on nime "YHWH" hääldamine keelatud.Siiski piiblis pole "YHWH" nime hääldamine keelatud, seda tohtis kasutada, kuid mitte asjatult. See kehtib ka häälduse "Jehoova" kohta. Katoliku kirik on hilisemates piiblitõlgetes asendanud "YHWH" või "Jehoova" eesti keeles tiitliga Issand. Selle asemel öeldakse "Adonai" 'mu Isand'. Nime יהוה kohale paigutatakse tekstides sõna "Adonai" vokaalimärgid, et lugejale meenuks öelda "Adonai". Kui lugeda nime יהוה nende vokaalimärkidega, saadaksegi "Jehoova". Tegemist on kahe erineva sõna häälikute kombinatsiooniga, mida heebrea traditsioonis ei esine. Hääldus [jahve] nime õigeid vokaalimärke juudi traditsioonis kirjalikult ei kasutata.

Uutes tõlgetes kasutatakse "Jehoova" asemel "Issand".

Jehoova tunnistajad on oma nime saanud nime Jehoova põhimõttelise eelistamise tõttu. Algselt kandes nime "piibli uurijad" otsustas väike grupp piibli uurijaid et lähtudes (Jesaja 43:10) tekstist , kus Jehoova nimetab oma rahvast enda tunnistajateks, on vaja uut nime. Kuna Jehoova tunnistajad kuulutavad Jehoova nime ning annavad tunnistust, siis leides kinnitust "Jesaja 43:10 ) tekstist võeti ka nimi Jehoova Tunnistajad

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]