Hinajaana

Allikas: Vikipeedia

Hinajaana (skr hīnayāna - 'väike sõiduk') on budismi üks kahest suuremast voolust mahajaana kõrval. Peasuunad lahknesid meie ajaarvamise alguses 1. sajandil.

Hinajaana on mahajaana pooldajate antud nimetus konservatiivse budismi koolkondadele. Nimetusega hinajaana (hīna – 'väike, kitsas'; yāna - 'sõiduk, tee') viidatakse asjaolule, et selle kaudu jõudvat nirvaanasse ainult väike hulk inimesi, samal ajal kui mahajaana avarad meetodid andvat selleks võimaluse palju rohkematele olenditele.

Tänapäeval on hinajaana koolkondadest säilinud ainult theravaada, mille peamine leviala on Kagu-Aasia ja Sri Lanka. Algselt oli koolkondasid ilmselt rohkem, varastes budismi allikates mainitakse kaheksatteist koolkonda.

Kuna hinajaana on mõnes mõttes halvustav termin, siis praegu üldiselt välditakse selle kasutamist ja kasutatakse ainsa säilinud koolkonna nimetust theravaada.

Hinajaana, sealhulgas theravaada, tunnistab pühakirjana Tipitakat ehk paali kaanonit. Kuna see on tänaseni säilinud terviklikest pühakirjakogudest vanim, siis peeti seda Läänes kaua aega ka kõige vanemaks ja autentsemaks Buddha Šākjamuni õpetuse väljenduseks ja hinajaanat selle budismi parimaks esindajaks. Tänapäeval ei olda selles enam veendunud.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]