F-22 Raptor

Allikas: Vikipeedia
F-22 Raptor
Lockheed Martin F-22A Raptor JSOH.jpg
Tüüp hävituslennuk
Tootjad Lockheed Martin/Boeing
Meeskond 1
Pikkus 18,90 m
Tiivaulatus 13,36 m
Tippkiirus kuni 2410 km/h laskumisel ja 1963 km/h tavalennul
Lennukaugus 2960 km (kahe välise kütusepaagiga)

F-22 Raptor on firmade Lockheed Martin/Boeing loodud viienda põlvkonna hävitaja, mis kasutab stealth tehnoloogiat nagu ka B-2, F-117 Nighthawk ja F-35 Lightning II. See oli disainitud peamiselt Nõukogude Liidu ründamiseks Külma sõja aegadel.

Lockheed Martin oli peamine firma, mis arendas Raptori kuju, relvastust ja muud. Programmi partner Boeing tegeles tiibade, kütusepaagi lennuomaduste ja piloodi treeningsüsteemiga.

Lennuk oli algselt nimetatud F-22 ja F/A-22, vahepeal kui lennuk liitus USAF'iga aastal 2005 siis sai lennuk uue nime ja selleks jäi F-22A.

Vaatamata lennuki viivitustele ja suurele maksumusele kinnitas Ühendriikide lennuvägi, et F-22 Raptor on oluline lennuk, mis peab olema teenistuses. USA lennuvägi väidab, et mitte ükski lennuk planeedil Maa ei suuda raptorile vastu astuda. Samas ütles Lockheed Martin, et lennuki stealth tehnoloogia, kiirus ja manööverdamisvõime muudavad selle lennukiks, mis suudab läbi viia õhurünnakuid kui ka maarünnakuid ning muudavad selle maailma parimaks hävitajaks. Austraalia kaitsesüsteemi komandör Marshal Angus ütles 2004. aastal, et "F-22'st saab maailma läbi aegade parim hävituslennuk". 2009. aasta aprillis peatas USA kaitseminister Raptori arendamise, väites, et "Raha mis me lennukile kulutame on meeletu ja kuigi mõistame, et tegu võib olla meie riigile väga tähtsa hävitajaga, maksavad nad liialt ning meil on neid juba piisavalt.".

F-22 Raptori programm lõpetati kuna lennuki hind on liiga suur ja lennuk pole suutnud oma oskusi demonstreerida mitte üheski sõjas kaasa arvatud Iraagi ja Afganistani sõjas, sest tal pole piisavalt intelligentne. Hetkel on teenistuses 182 Raptorit. Ühe F-22 hävitaja hind on 13,75 miljonit USA dollarit (~10,100,000 Eurot)

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]