50 Cent

Allikas: Vikipeedia
50 Cent
50-cent.jpg
Info
Sünninimi Curtis James Jackson III
Sündinud 6. juuli 1975 (39-aastane)
New York City, New York,

USA

Päritolu New York City
Stiil(id) Hip-hop
Amet(id) Räppar, näitleja, eraettevõtja, juhtivprodutsent
Tegev 1998–tänaseni
Plaadifirma(d) Jam Master Jay, Columbia, Aftermath, G-Unit, Interscope, Shady, Violator
Seotud esitajad G-Unit, Eminem, Dr. Dre, Mobb Deep, Sha Money XL
Veebileht Ametlik kodulehekülg

Curtis James Jackson III (esinejanimega 50 Cent; sündinud 6. juulil 1975) on USA räppar ja muusikaprodutsent. Tema läbimurdealbumiks oli koostöös Dr. Dre ja Eminemiga ilmunud album "Get Rich or Die Trying" (2003), mida müüdi 11 miljonit eksemplari.

Palju kõmu on tekitanud 50 Centi skandaaliderohke eraelu, vaen ja tülid teiste räpparitega ning mitu talle suunatud ebaõnnestunud tapmiskatset.

Karjäär[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alates 1990ndate keskpaigast pühendus ta muusikale, töötades koos produtsendiduoga Trackmasters. Juba 1999. aastal sai 50 Cent plaadilepingu Columbia-ga ning kiirelt valmisid tervelt 36 lugu debüütalbumi "Power of a Dollar" tarbeks. See plaat sisaldas ka singlit "How to Rob". Ometigi ei jõudnud album kunagi väljaandmisele. Seda kahel põhjusel: esiteks oli tegemist üpris vastuolulise loominguga ning teiseks - 2000. aasta 24. mail tulistati teda lausa üheksal korral koduõues ning seejärel loobus Columbia lepingust.

Hoolimata raskustest, jätkas 50 Cent teed ning hakkas koostööd tegema oma sõbra, Sha Money XL-nimelise artistiga. Koostöös valmis üle 30 loo, kuid need avaldati ainult nn. piraatmaterjalina - neid ei müüdud avalikult, vaid mustal turul. Sama saatus oli osaks saanud ka eelmistele lugudele, näiteks vastuoluline "How To Rob". Ometigi läks nüüd paremini ning debüütalbum "Guess Who's Back?" tuli välja ka avalikult. Edasi tuli "50 Cent Is the Future", millel kasutas materjali näiteks Jay-Z'lt ja Raphael Saadiq'ilt.

50 Cent'i suureks läbimurdeks võib pidada liitumist Eminemiga, kes oli varemgi korduvalt väitnud, et 50 Cent on tema lemmikräppar. Dr. Dre-ga konsulteerimise järel sõlmiski Eminem 50 Cent'iga lepingu ning 50 Cent-ist sai Eminemile kuuluva Shady/Aftermath kaubamärgi esindaja. Juba Los Angeleses oma suurema plaadi kallal töötades leidis 50 Cent aega kokku panna ka järgmine undeground album "No Mercy, No Fear", millelt lugu "Wanksta" avaldati Eminemi filmimuusika plaadil "8 Mile".

2003. aasta veebruaris ilmus album "Get Rich or Die Tryin". Plaat sööstis müügiedetabelites kiirelt esikohale ning nädalaga müüdi seda üle miljoni eksemplari. Aasta jooksul müüdi seda 6,5 miljonit eksemplari, mis tegi sellest USA-s aasta suurima läbimüügiga plaadi. Albumi superhitiks sai "In Da Club", mis ei puudunud edetabelitest üheski räppmuusikat austavas raadios. Plaadi parimad ja sisukamad lood on siiski "Many Men" ning teise singlina ilmunud "21 Questions".

2004. aasta veebruaris nimetati 50 Cent Brit Awardsil parimaks läbilöönud välismaiseks artistiks.

Räpparist tehti 2005. aastal autobiograafiline film "Get Rich Or Die Trying", mis meenutab Eminemi hitt-linateost "8 Mile". Film jutustab tema elust kriminaalina kuni kuulsaks artistiks saamiseni. Stsenaariumi kirjutas juba telesarjaga "Sopranod" tuntuks saanud Terence Winter ning produtsentideks olid plaadifirma Interscope juht Jimmy Iovine ning Eminemi mänedžer Paul Rosenberg, kes mängisid kaasa ka filmis "8 Mile".

Album "The Massacre" ametlik esitus läänepoolkeral toimus 3. märtsil 2005 ning plaadi esimesed singlid "Disco Inferno" ja "Candy Shop" said raadiotes väga populaarseks (samal kuupäeval juhtus USA singlimüügi edetabelis ajalooline sündmus, mil Top 5-s olid kolm ühe ja sama artisti singlit). Uus album on palju kvaliteetsem ja sisukam, ent samas palju kommertslikum kui 50 Cent'i eelmine plaat. Produtsentideks on Dr. Dre, Eminem ning Hi-Tek ja külalistena astuvad seekord üles Slim Shady, Tony Yayo, Jaimie Foxx ja Olivia.

20. mail kuulutati E3-l (Electronic Entertainment Expo) välja uus videomäng - "50 Cent: Bulletproof". 2005. aasta BET (Black Entertainment Television) auhindade jagamisel oli 50 Cent esitatud kahes kategoorias - parim meesartist ja parim koostöö.

2005. aasta juuli lõpus ilmus uus singel "Outta Control Remix featuring Mobb Deep" koos videoga. Selles variandis võib lugu kuulda ka "The Massacre" albumi 6. septembril 2005 ilmunud täiendatud versioonil, kus lisaks kõlab veel üks uus lugu. Plaadi lisana tuleb seni ilmunud singlite videosid sisaldav osa.

9. augustil ilmus raamat "From Pieces To Weight: Once Upon a Time in Southside Queens", mis räägib 50 Cent'i elust tänaval. Ta on öelnud, et kirjutas selle raamatu, et selgitada seda maailma, kust ta tuleb ja seda keskkonda, millele paljud inimesed ei lähe rohkem lähemale kui see, mida nad telekast näevad. Ta annab teada, et on üle elanud üheksa kuuli ja ta ei ütle seda mitte selleks, et plaadimüük oleks suurem, vaid seepärast, et see on tõsi.

3. aprillil 2006 esilinastus AOL Music'us Olivia ja 50 Cent'i video loole "Best Friend". Samas teatati, et mees on saanud osa filmis "The Dance" ning mängib seal vangi. Staaridest esineb filmis Nicolas Cage. Veel on mees saanud osa Iraagi sõjast naasvate sõdurite elust jutustavas filmis "Home Of The Brave" ning mängib selles koos Samuel L. Jacksoniga. Mais 2006 teatas 50 Cent, et asub produtseerima filmi "Live Bet", mis jutustab illegaalsest autode kiirusvõistlusest Manhattani tänavail.

50 Cent ametlikule lehele pandi 5. aprillil 2007 kuulamiseks uus lugu "Straight To The Bank", produtsendiks Ty Fife ja miksijaks Dr. Dre. Eestis esines räppar 29. juulil 2007 Tallinna lauluväljakul koos grupiga G-Unit. 9. augustil 2007 avastas 50 Cent raevunult, et tema ja Robin Thicke'i koostöös valminud laul "Follow My Lead" ning selle muusikavideo, mis pidanuks avalikkuse ette jõudma alles nädalate pärast, muutusid interneti teel kättesaadavaks.

Enne albumit jõudis üle maailma 3. septembril 2007 müügile singel "Ayo Technology" koos Justin Timberlake'i ja Timbalandiga. Albumi "Curtis" andis räppar välja 10. septembril 2007. Plaadil on kokku 18 lugu ning kaasa löövad Akon, Tony Yayo, Nicole Sherzinger, Young Buck, Robin Thicke ning Mary J. Blige. Singlitena tulid siit lisaks "Amusement Park" ja juunis 2007 "I Get Money". Plaat tõusis Euroopa albumiedetabelis esikohale ning see andis jõudu kontsert-tuuri jätkamiseks.

Tulistamine[muuda | redigeeri lähteteksti]

50 Centi tulistati 9mm käsirelvaga tema vanaema endise maja ees Lõuna-Jamaikal (New Yorki üks linnaosadest) 9 korda: kätte, käsivarde, mõlemasse jalga, puusa, rinda ja vasakusse põske. Põske tabanud kuul lõi välja tarkusehamba ja "määris" ta hääle. 50 Cent viidi haiglasse, kus ta veetis 13 päeva. Väidetav tulistaja Darryl "Hammo" Baum tapeti 3 nädalat hiljem.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]