Zuzana Čaputová

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Zuzana Čaputová presidendi-valimiste aegsel pressikonverentsil.
Foto: Slavomír Frešo, 13. veebruar 2019

Zuzana Čaputová (sünninimi Strapáková; sündinud 21. juunil 1973 Bratislavas) on Slovakkia advokaat, poliitik ja aktivist ning alates 15. juunist 2019 ka Slovakkia president.[1]

Ta õppis aastatel 1991–1996 Bratislava Komenský Ülikooli õigusteaduskonnas ja lõpetas selle magistrikraadiga.

Pärast ülikooli lõpetamist töötas ta Pezinoki (asub Pezinoki ringkonnas Bratislava maakonnas) linnavalitsuse kantseleis, tõustes asjaajajast kantselei asejuhatajaks. Ta töötas ka kodanikuühenduses VIA IURIS.

Viimase kaudu ta osales võitluses Pezinoki uue prügila vastu ning korraldas rohujuuretasandi kampaaniasse kunstnikke, ettevõtjaid, veinitootjaid, üliõpilasi, usujuhte ja teisi kodanikke, kellega koguti petitsioonile Euroopa Parlamendi jaoks 8000 allkirja, mille tulemusena otsustas Slovakkia Riigikohus 2013. aastal, et uus prügila on ebaseaduslik, ja tühistas ehitusloa. Lisaks saavutas Čaputová ka vana prügila sulgemise.

Lisaks ta aitas tuua kümneid tuhandeid inimesi tänavale protestima valitsuse vastu pärast seda, kui uuriv ajakirjanik Ján Kuciak ja tema kihlatu mõrvati veebruaris 2018.[2][3]

Ta kuulub liberaalsesse erakonda Progressiivne Slovakkia.

2019. aasta Slovakkia presidendivalimised[muuda | muuda lähteteksti]

Ta sai 2019. aasta Slovakkia presidendivalimiste 16. märtsil toimunud esimeses voorus 40,53% häältest ja 30. märtsil toimunud teises voorus 58,4% häältest ning sai seega Slovakkia ajaloo esimeseks naispresidendiks. Tema ametisseastumine toimus 15. juunil 2019.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Ta on lahutatud ja on kahe tütre ema.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Andrej Kiska
Slovakkia president
2019
Järgnev