Zoran Jolevski

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Zoran Jolevski (makedoonia keeles Зоран Јолевски; sündinud 16. juulil 1959 Skopjes) on Põhja-Makedoonia diplomaat ja poliitik. Ta on 19. juunist 2014 Makedoonia kaitseminister.

Ta lõpetas aastal 1978 Skopjes keskkooli. Keskkoolis õppides tegeles ta ujumisega, olles keskkooli ujumismeeskonna kapteniks; ta on tulnud juunioride kategoorias ujumises Makedoonia meistriks. Seejärel lõpetas ta Pühade Kirilluse ja Metoodiuse nimelise Skopje Ülikooli majandusteaduskonna cum laude bakalaureusekraadi majandusteaduses. Aastal 1990 kaitses ta Pühade Kirilluse ja Metoodiuse nimelise Skopje Ülikooli õigusteaduskonnas väitekirjaga "Бизнис стратегии на мултинационалните компании" (Äristrateegiad rahvusvahelistes ettevõtetes) õigusteaduse magistri kraadi. Pärast seda jätkas ta õpinguid Haagis Rahvusvahelises Sotsiaaluuringute Instituudis (mis on osa Erasmuse ülikoolist Rotterdamis). Aastal 1994 täiendas ta end Üldise Tolli- ja Kaubanduskokkuleppe alal. Ta kaitses väitekirjaga "Надворешно-трговскиот режим на Македонија и СТО договорите" (Makedoonia väliskaubanduse režiim ja Maailma Kaubandusorganisatsiooni lepingud) doktorikraadi rahvusvahelise majanduse alal (Ph.D.) Pühade Kirilluse ja Metoodiuse nimelise Skopje Ülikooli majandusteaduskonnas.

Aastatel 19831988 alustas oma äritegevust (väitekirjade tegemise ajal) reisibüroos, olles vabakutseline reisijuht. Lisaks tegutses ta ujumisklubis "Vardar".

Aastast 1988 töötas ta Makedoonia välisministeeriumis. Aastatel 19881992 oli ta vastutav ametnik dokumentide vormistamiseks Makedoonia Üldise Tolli- ja Kaubanduskokkuleppe vaatlejastaatuseks. Aastatel 19921994 oli ta rahvusvahelisel konverentsil endise Jugoslaavia küsimustes Makedoonia delegatsioonis sekretäriks. Oktoobris 1994 sai tast Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) Makedoonia esinduse esimene sekretär (Genfis), lisaks sellele oli ta samas ametis ka ÜRO Genfi kontoris; Skopjesse naasis ta aastal 1998.

22. märtsist 2007 kuni 19. juunini 2014 oli ta Makedoonia suursaadikuks USA-s, lisaks oli ta 21. jaanuarist 2011 kuni 19. juunini 2014 Makedoonia suursaadikuks Mehhikos. 19. juunist 2014 on ta Makedoonia kaitseminister.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Zoran Jolevski on abielus ning ta on kahe poja isa.