Zalesse mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Zalesse mõisa peahoone

Zalesse mõis (Сядзіба Агінскіх у Залессі) on mõis Valgevenes Hrodna oblastis Smarhońi rajoonis, Zalesse külanõukogus Zalesse asulas.

Zalesse mõis sai alguse XVI sajandil Dzierby nimelise karjamõisana. Ehtne mõis sai sellest XVIII sajandil, mil Dzierby omanikuks sai Ogińskite perekond. Nemad muutsid ka asula nime Zalesseks. Mõisa omanike seas olid ka Tadeusz Franciszek Ogiński ja Michał Kleofas Ogiński.

Mõisa puidust peahoone ehitati XVIII sajandi esimeses pooles. Mõisa juurde kuulusid puidust veski ja pruulikoda, majandushoonete enamik oli säilinud veel karjamõisast. Mõisa juurde rajati ka ristküliku kujuline park, kus kasvasid pärnaalleed, nende vahel olid aga karusmarjade ja sõstarde põõsad. Pargis kasvasid ka õunapuud ja pirnipuud.

Mõisale allusid veel kaugemal asunud õigeusu ja katoliku kirikud. Lisaks kuulusid mõisale parv, mis mõisakompleksist põhja pool üle Vilija jõe viis, ja kolm kõrtsi.

Michał Kleofas Ogiński komponeeris selles mõisas poloneesi "Hüvastijätt kodumaaga", mida tuntakse ka kui Oginski poloneesi.