Yukio Mishima

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Yukio Mishima
Yukio Mishima 01.jpg
Sündinud 14. jaanuar 1925
Surnud 25. november 1970 (vanus 45)
Amet näitleja, filmirežissöör, luuletaja, kriitik, kirjanik
Autogramm
Yukio Mishima signature.png

Yukio Mishima (jaapani keeles 三島由紀夫 Mishima Yukio; kodanikunimega Kimitake Hiraoka, jaapani keeles 平岡公威 Hiraoka Kimitake; 14. jaanuar 1925 Tokyo25. november 1970 Tokyo) oli üks Jaapani 20. sajandi silmapaistvamaid kirjanikke.

Mishima kirjutas kokku 40 romaani, luulet, esseistikat ning kaasaegseid kabuki- ja -näidendeid. Ta esitati kolmel korral Nobeli auhinna kandidaadiks. Tema avangardistlikud tekstid põimisid omavahel modernistliku ja traditsioonilise esteetika, murdes kultuurilisi tabusid ning keskendudes sellistele teemadele nagu surm, seks ja poliitika.

Mishima sündis Tokyos valitsusametniku perekonnas ja ta lapsepõlv möödus ülimalt domineeriva vanaema käe all. Teise maailmasõja puhkedes hoidis Mishima mobilisatsioonist kõrvale ning töötas lennukitehases. Kuigi sõjast kõrvalejäämine oli esialgu suur kergendus, muutus see hiljem Mishima jaoks koormavaks süütundeks.

Pärast sõda õppis Mishima õigusteadust Tokyo Ülikoolis ning töötas seejärel rahandusministeeriumi ametnikuna. Sellel kohal töötas Mishima aasta, misjärel otsustas loobuda ametnikukarjäärist ning pühenduda täielikult kirjutamisele.

Mishima esimene avalikkuse tähelepanu pälvinud teos "Kamen no Kokuhaku" ilmus 1949. aastal ja tegi 24-aastasest kirjanikust Jaapanis kuulsuse. Suuresti autobiograafiline romaan räägib noorest homoseksuaalsest mehest, kes peab varjuma maski taha, et sobida ühiskonda.

Yukio Mishima 1956. aastal

1955. aastal hakkas Mishima tegelema atleetvõimlemise, kendo ja karatega, püüdes kombineerida Antiik-Kreeka kehalist iluideaali samuraide moraalikoodeksiga.

1967. aastal läbis Mishima vabatahtlikuna Jaapani kaitsevägede aastase treeningukursuse ning asutas seejärel koos sadakonna kaasamõtlejaga sõjaväelise ühenduse Tatenokai (盾の会), mille ideoloogiaks oli traditsiooniliste Jaapani väärtuste austamine ja keisri teenimine.

25. novembril 1970 vallutas Mishima koos nelja järgijaga Jaapani sõjaväe peakorteri hoone Tokyos ja esines selle rõdult kõnega, milles ründas Jaapani Teise maailmasõja järgset konstitutsiooni ning kutsus Jaapani kaitsevägede sõdureid ülestõusule, et päästa traditsiooniline jaapani kultuur. Kõne lõppedes sooritas Mishima rituaalse enesetapu seppuku.

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Kamen no Kokuhaku" (仮面の告白), 1948
  • "Shiosai" (潮騒), 1954
  • "Kuldne tempel" (金閣寺 Kinkaku-ji), 1956 (eesti keeles 2009, tõlkinud Margit Juurikas)
  • "Gogo no Eikō" (午後の曳航), 1963
  • "Kalmistuklubi" (näidend; サド侯爵夫人 Sado Kōshaku Fujin), 1965 (eesti laval 1992, tõlkinud Maret Nukke)
  • tetraloogia "Hōjō no Umi" (豊穣の海) 1964-1970
  • "Pärast banketti" (宴のあと Utage no Ato) 1960 (eesti keeles 1969, tõlkinud Agu Sisask)