Vladimiri Jumalaema ikoon

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Vladimiri Jumalaema ikoon

Vladimiri Jumalaema ikoon on 11. sajandi lõpust või 12. sajandi algusest pärinev Jumalaema ikoon, mis on Vene Õigeusu Kiriku üks tähtsamatest reliikviatest. Seda peetakse imettegevaks.

Päritolu[muuda | muuda lähteteksti]

Kirikliku pärimuse järgi maalis ikooni evangelist Luukas laua taga, mille taga sõi Jeesus koos Maarja ja Joosepiga.[1] Legendi järgi viidi see 5. sajandil keiser Theodosius II korraldusel Jeruusalemmast Konstantinoopolisse. Leonid Uspenski kirjutab oma raamatus "Богословие иконы Православной Церкви":

Tänapäeval omistatakse Vene Kirikus umbes kümme ikooni evangelist Luukale. /.../ Muidugi, omistatakse kõiki neid ikoone evangelist Luukale, mitte selles mõttes, et nagu oleks ta need ise loonud; ükski tema maalitud ikoon pole tänaseni säilinud. Püha evangelisti Luuka autorlust tuleb siin mõista, kui seda, et need ikoonid on koopiad (õigemini koopiate koopiad) ikoonidest, mis kunagi maalis evangelist.[2]

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kiievi-Venesse toodi ikoon 12. sajandi algul (umbes 1131. aastal). Ikoon asus algul Kiievi lähedal Võšgorodi nunnakloostris. Võšgorodist põhja põgenedes viis vürst Andrei Bogoljubski selle 1155. aastal Vladimirisse, mille järgi ikoon sai ka oma praeguse nime. Vladimiris hoiti ikooni Jumalaema Uinumise katedraalis.

1395. aastal viidi ikoon Vassili I korraldusel Moskvasse kaitsmaks linna edasitungivate Timuri vägede eest. Seda, et Timuri väed pöördusid Jeletsist tagasi, minemata edasi Moskva peale, peetakse Jumalaema sekkumiseks.

Imeteod[muuda | muuda lähteteksti]

Veel kaks imelist pääsemist sissetungijatest leidsid aset 1451. aastal ja 1480. aastal (vastasseis Ugral).

Nende imetegude tähistamiseks on Vene Õigeusu Kirik ikoonile pühendanud:

  • 21. mai (Gregoriuse kalendri järgi 3. juuni) – vabanemine Muhammed-Gireist 1521. aastal;
  • 23. juuni (Gregoriuse kalendri järgi 6. juuli) – vabanemine khaan Ahmatist 1480. aastal;
  • 26. augusti (Gregoriuse kalendri järgi 8. septembri) – ikooni toomine Moskvasse ja vabanemine Timurist 1395. aastal.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]