Viljandi Eesti Haridusseltsi Tütarlaste Gümnaasium

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Viljandi Eesti Haridusseltsi Tütarlaste Gümnaasium oli 1908. aastal Viljandis Veske tänaval Viljandi Eesti Põllumeeste Seltsi majas (praegu asuvad seal Viljandi Maagümnaasiumi algklassid) loodud õppeasutus tütarlastele omakeelse kõrgema koolihariduse andmiseks. Asutamisel oli neljas maakeelne progümnaasium Eestis.

Loomine[muuda | muuda lähteteksti]

Kooli põhikiri saadeti Riia Haridusministeeriumi õppeosakonna kuraatorile ja see kinnitati detsembris 1907. Luba anti ainult 2-klassilise progümnaasiumi avamiseks.

Esimeseks kooli juhatajaks valiti üheks aastaks, Peterburis kooliõpetajana töötanud Jaan Rekand. Kooli võeti vastu eksamite alusel 45 tütarlast. Õppetöö algas 1. september 1908. aastal.

Aktusekõne pidas Haridusseltsi esimees Villem Reiman. Ta ütles:

„“

„Kui tahame iseseisva rahvana püsima jääda siin Läänemere kallastel, siis peame haridusliselt ja kõlbliselt meid ümbritsevatest kõrgemal seisma.“ Oma kõne lõpus vaatas ta saali kaunistavatele kadakapärgadele ja ütles: „Olgu ja jäägu kadakas selle kooli ja kogu eesti rahva sitkuse sümboliks. Tuuled ja tormid võivad kadaka maani maha painutada, temast võib üle astuda, aga ta ajab end jälle sirgu ja elab edasi.“ Siit kujunes ka kooli juhtlause – „Tulevik on noorte ja julgete päralt“.

1940. a. nimetati V.E.H.T. Eragümnaasium Viljandi 1. Keskkooliks, mis praegu asub Riia maantee (Viljandi) 91.

Kooli kronoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]