Viinamarjamust
Viinamarjamust (saksa keeles Rebschwarz, Weinrebenschwarz, inglise keeles Vine black) on külma sinaka tooniga must värvipigment, tegelikult süsi, mida saadakse noorte viinapuuokste söestamisel õhu juurdepääsuta[1]. Koostiselt süsinik mõningase kaaliumi- ja naatriumisoolade lisandiga[2].
Värvainete indeksis on viinamarjamusta tähised PBk 8 (Pigment Black 8) ja 77268[3].
Praktiliselt sama koostise ja omaduste tõttu võidakse käsitleda sünonüümsena kiindrusega (inglise keeles Lamp Black)[4].
Omadused
[muuda | muuda lähteteksti]Pigment on peeneteraline, keemiliselt stabiilne nagu kõik söepigmendid ja väga valguskindel[5]. Värvitoon on sinaka varjundiga must ning segades valgega annab sinise poole kalduva tooni. Kattevõimelt jääb siiski alla lambitahmale[2]. Õlivärvis kuivab suure õlisisalduse tõttu aeglaselt[1].
Kasutamine
[muuda | muuda lähteteksti]Viinamarjamust on kasutatav kõigis maalimistehnikates ja sobib kõigi teiste värvipigmentidega. Nagu kõik söed on viinamarjamust olnud tuntud juba esiajast alates ja keskaja ning renessansi kunstnikud kasutasid seda alusjoonistuse tegemiseks valdavalt[2].
Vaata ka
[muuda | muuda lähteteksti]Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ 1,0 1,1 Joonistamise ja maalimise õpik. Tallinn, Eesti NSV Kunst, 1963
- ↑ 2,0 2,1 2,2 https://www.naturalpigments.com/german-vine-black-pigment.html
- ↑ http://www.artiscreation.com/black.html#PBk8
- ↑ "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 25. november 2019. Vaadatud 6. detsembril 2019.
{{netiviide}}
: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link) - ↑ https://colourlex.com/project/vine-black/