Mine sisu juurde

Viinamarjamust

Allikas: Vikipeedia
Esimese aasta viinapuuoksad, millest tehakse sütt

Viinamarjamust (saksa keeles Rebschwarz, Weinrebenschwarz, inglise keeles Vine black) on külma sinaka tooniga must värvipigment, tegelikult süsi, mida saadakse noorte viinapuuokste söestamisel õhu juurdepääsuta[1]. Koostiselt süsinik mõningase kaaliumi- ja naatriumisoolade lisandiga[2].

Värvainete indeksis on viinamarjamusta tähised PBk 8 (Pigment Black 8) ja 77268[3].

Praktiliselt sama koostise ja omaduste tõttu võidakse käsitleda sünonüümsena kiindrusega (inglise keeles Lamp Black)[4].

Pigment on peeneteraline, keemiliselt stabiilne nagu kõik söepigmendid ja väga valguskindel[5]. Värvitoon on sinaka varjundiga must ning segades valgega annab sinise poole kalduva tooni. Kattevõimelt jääb siiski alla lambitahmale[2]. Õlivärvis kuivab suure õlisisalduse tõttu aeglaselt[1].

Viinamarjamust on kasutatav kõigis maalimistehnikates ja sobib kõigi teiste värvipigmentidega. Nagu kõik söed on viinamarjamust olnud tuntud juba esiajast alates ja keskaja ning renessansi kunstnikud kasutasid seda alusjoonistuse tegemiseks valdavalt[2].

  1. 1,0 1,1 Joonistamise ja maalimise õpik. Tallinn, Eesti NSV Kunst, 1963
  2. 2,0 2,1 2,2 https://www.naturalpigments.com/german-vine-black-pigment.html
  3. http://www.artiscreation.com/black.html#PBk8
  4. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 25. november 2019. Vaadatud 6. detsembril 2019.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  5. https://colourlex.com/project/vine-black/

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]