Veltsi Lasteaed-Algkool

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Veltsi Lasteaed-Algkool asub Lääne-Virumaal Rakvere vallas Veltsis. Hoone on valminud 1969. aastal.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Veltsi lasteaia eellugu[muuda | muuda lähteteksti]

1. juulil 1969 avati Rakvere rajoonis Veltsi külas Kullaaru sovhoosi lasteaed. Selle idee algatajaks oli tolleaegse sovhoosi direktor Aadu Leidpalu. Maja esialgne projekt oli kaheksa kahetoalise korteriga elumaja. Ehitamise käigus muudeti projekti nii, et alumisele korrusele ehitati lasteaiaruumid ja teisele korrusele korterid. Majas oli ahjuküte ning sooja vee jaoks olid boilerid, kus vesi soojenes pliidi kütmisel.

Esimeseks juhatajaks sai Urve Sibola. Muusikaline kasvataja oli Ira Kotsnova ja kasvataja Urve Salla. Lasteaias töötas üks ööpäevane rühm, kus oli 15 last vanuses 3–7 aastat. Veltsis elavad lapsed käisid iga päev kodus, kuid Paatna ja Kullaaru küla lapsed toodi lasteaeda esmaspäeval sovhoosi autoga ja viidi koju reedel. Lapsi saatis sõidul lasteaiajuhataja või kasvataja.

1971. aastal hakkas lasteaia juhatajana tööle Urve Salla. Külarahva soovidele vastu tulles avati samal aastal sõimerühm. Kullaaru sovhoosi lasteaed sai uue nime – Kullaaru sovhoosi lastepäevakodu.

1983. aastal ehitati kogu maja ümber. Nii sai ruumi rohkem ning pidulike sündmuste jaoks ehitati majja ka saal.

1992. aastal sai maja jälle uue nime – Veltsi Lasteaed-Algkool. Majas alustas lasteaia kõrval tööd kool.

Algkooli asutamine ja arenemine[muuda | muuda lähteteksti]

Märtsis 1992 tehti lasteaiajuhataja Urve Sallale ettepanek avada lasteaia vabades ruumides kool. 1. septembril 1992 avatigi Rakvere valla eestvõttel ja lastevanemate soovil Veltsi külas kool. Esimese õpetajana alustas tööd Margit Kaare. Sel pidulikul päeval kingiti majale Kullaaru majandi poolt ka uus silt – Veltsi Lasteaed-Algkool. Tolleaegne vallavanem Maie Rakso andis koolile üle tähtsad atribuudid – pitsati ja kirjastambi ning koolitunnis nii vajaliku asja nagu kell.

1992/1993. õppeaastat alustas Veltsi Lasteaed-Algkool ainult 1. klassiga, kus õppis vaid 6 õpilast. Kool oli sel õppeaastal õpilaste arvu poolest maakonna väikseim. Järgnenud aastatel kasvas kool kolmeklassiliseks. 1994/1995. õppeaastal avati koolis abiklass. 1999. aastast on Veltsi algkool neljaklassiline.

1996/1997. õppeaastal oli õpilaste arv kogu koolimaja suurim – 30. Viimastel aastatel on see kõikunud 15–22 õpilase vahel.

Pärast koolitunde oli lastel võimalus osaleda huvialaringides. Huviringe on ajast aega olnud rohkelt ja erinevaid – näitlemine, maalimine, käsitöö, klaveriõpetus, aeroobika, inglise keel, arvutiõpetus, tantsuring nii tüdrukutele kui ka poistele.

Aja jooksul on kool kasvanud parajalt suureks – mitte küll laste arvult, vaid vaimult, mida on märgata laste õppimistahtest, rahulolust ja säravatelt nägudelt. Suur töö kannab vilja tänu mitmekülgsetele õpetajatele.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]