Veiveriai

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Veiveriai

leedu Veiveriai
poola Wejwery

Veiveriai vapp

Elanikke 1167 (2011)[1]

Koordinaadid 54° 46′ N, 23° 44′ E
Veiveriai (Leedu)
Veiveriai

Veiveriai on alev Leedus Prienai rajoonis, Veiveriai valla halduskeskus. Alev asub merepinnast 80-95 meetri kõrgusel. Veiveriais on gümnaasium, muusikakool ja raamatukogu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Asula rajati XVIII sajandi esimesel poolel, kirjalikes allikates mainitakse seda esmakordselt aastal 1744. Aastal 1782 püstitati sinna kabel, aga aastal 1818 ehitas Aukštoji Freda mõisa omanik Józef Godlewski sinna esimese kiriku, ühtlasi hakkas seal tegutsema ka kihelkonnakool. Umbkaudu samal ajal rajati sinna ka hobupostijaam. Algselt oli sealne kirik Zapyškise kiriku abikirikuks, Veiveriaisse rajati omaette kihelkond alles aastal 1846.

Pärast Peterburist Königsbergi viiva raudtee valmimist kaotas sealne hobupostijaam oma tähtsuse ja aastal 1866 hakkas selle ruumides tegutsema õpetajate seminar (aastani 1872 olid need küll ametlikult vaid õpetajate kursused). Aastal 1905 toimusid selle juures miitingud, kus nõuti, et õppetöö hakkaks toimuma leedu keeles. Aastal 1915 seminar suleti, tänapäeval tegutseb samas hoones kohalik muusikakool.

Aastal 1935 osalesid asula elanikud suures Suvalkijat haaranud streigis, streigi mälestuseks on asulas mälestussammas. Teise maailmasõja järel tegutsesid alevi ümbruskonnas Leedu metsavennad, ka nende mälestuseks on Veiveriai lähistele Skausmase künkale püstitatud mälestusmärk. Nõukogude ajal oli Veiveriai kohaliku kolhoosi keskasulaks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]