Vahid

Allikas: Vikipeedia

Vahid (inglise keeles Rangers, minbari keeles Anla'Shok) on väljamõeldud organisatsioon, mis tegutseb J. Michael Straczynski loodud ulmeseriaalis Babylon 5.

Algul olid Vahid puhtalt Minbari föderatsiooni teenistuses, ning tegelesid piiride valvamise ja luurega. Nende ülesanne oli olla valvel ja otsida märke, et minbaride iidne vaenlane - Varjud - on pärast kunagist lüüasaamist end taas kogunud ja valmis teisi rasse ründama. Minbari iidse prohvet Valeni ettekuulutuse kohaselt pidid Vahid osalema järgnevas sõjas Varjudega.

Vahtide struktuur oli korraldatud sõjaväeliselt ning organisatsioon korraldas kandidaatidele eriväljaõpet. Eri aegadel tegutsesid Vahid rohkem või vähem varjatult. Nende tunnusmärgiks oli erilises metallraamis vääriskivi.

Sarja tegevuse ajaks oli Vahtide sekka hakatud võtma ka inimesi, ning edaspidi kuulus sinna veel teistegi rasside esindajaid.

Seriaali viiendal hooajal, kui oli moodustatud Tähtedevaheline Allianss, patrullisid Vahtide sõjalaevad liidu piire ja vahendasid sinna kuuluvate maailmade konflikte, täites seega 21. sajandi Maa ÜRO rahuvalvajate või rahvusvaheliste kiirreageerimisjõudude taolisi ülesandeid.

Entil'Zha[muuda | muuda lähteteksti]

Vahtide pealik omas prohvet Valenile viitavat minbarikeelset tiitlit Entil'Zha (tõlkes "See, kes loob tuleviku").

Seda rolli täitsid Babylon 5 sarja sündmustiku jooksul:

  • Jeffrey Sinclair, Maa suursaadik Minbaril, kuni oma kadumiseni.
  • Delenn, Minbari suursaadik Babylon 5el, kuni Tähtedevahelise Alliansi moodustamiseni.
  • John Sheridan, Tähtedevahelise Alliansi president, kuni viimase osani (Sleeping in Light)
  • Susan Ivanova, kindral, võttis Entil'Zha kohustused üle sarja lõpuosas.

Telefilmist "Babylon 5: Alguses" (Babylon 5: In the Beginning) saame teada, et Maa-Minbari sõja ajal oli Vahtide juhiks minbari Lenonn. Entil'Zha tiitlit tol ajal ei kasutatud.

Seriaali tegelasi, kes on Vahtide liikmed[muuda | muuda lähteteksti]