Mine sisu juurde

J. Michael Straczynski

Allikas: Vikipeedia
J. Michael Straczynski, 2008

Joseph Michael Straczynski (sündinud 17. juulil 1954) on USA kirjanik ja teleprodutsent.

Straczynski on kirjutanud nii teleseriaale, romaane, lühijutte, koomikseid kui ka kuuldemänge. Ta on ühtlasi stsenaariumikirjutamise õpiku autor, on olnud näitekirjanik ja ajakirjanik.

Tema tuntuim töö on telesari "Babylon 5" koos lühikeseks jäänud jätkuga "Crusade". Straczynski kirjutas ise enamiku "Babylon 5" osade stsenaariume, sealhulgas 59 järjest eetrisse lastud osa, mis hõlmasid kogu seriaali kolmanda ja neljanda hooaja.

Straczynski on kuulus selle poolest, et tavatseb suhelda oma loomingu fännidega vahetult internetis. Juba 1985. aastast peale osales ta vestlustes, mis peeti uudisegruppides ning GEnie, Compuserve ja America Online teenuste kaudu.

Hariduse sai Straczynski California osariigi San Diego ülikoolis (SDSU). Ta omandas bakalaureusekraadi psühholoogia ja sotsioloogia alal. Üliõpilasena kirjutas ta usinalt tudengiajalehes. Mõnikord oli leht sedavõrd tema artikleid täis, et lehte kutsuti naljatamisi Daily Joe'ks.

2000. aastatel elab Straczynski Los Angelese piirkonnas koos abikaasa Kathryn M. Drennaniga, kes on samuti kirjanik.

Autorina kasutab Straczynski nimekuju J. Michael Straczynski, ent tavaelus enamasti lihtsalt "Joe". Internetis viidatakse talle sageli lühendiga "jms".

Noorpõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Straczynski on pärit New Jersey osariigi Patersoni linnast.

Tema stsenaariumikirjutamise õpiku ümbrisel avaldatud elulooliste andmete kohaselt lavastati Straczynski esimene näidend, kui noormees oli 17-aastane. Tema esimene telekomöödia lavastati, kui Straczynski oli 21-aastane, ja tema esimene filmistsenaarium osteti, kui autor oli 24-aastane.

28-aastaselt oli tal ette näidata juba nii seriaali- kui ka filmistsenaariume, raadiosaadete stsenaariume, tosina jagu näidendeid ning üle 150 artikli ajalehtedes ja ajakirjades. Ta juhtis raadios üht jutusaadet, samuti on USA California osariigis ja mujal pidanud erialaseid loenguid ja seminare.

Seriaalimeistrikarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Straczynski tegutseb televisiooni vallas 1983. aastast peale. Ta alustas multifilmidega ning tõusis algajast stsenaristist peaprodutsendiks.

Tema kuulsaim teos on kosmoseseriaal "Babylon 5", mis on saanud mitmeid ulmeauhindu. Ehkki tegemist on Star Treki kõrval ühe tuntuma omataolisega, on hiljem kõik katsed teha sellele järge eri põhjustel luhtunud.

Straczynski lõi ka seriaali "Jeremiah", mis rajaneb samanimelisel prantsuse koomiksilool. Ta ise kirjutas 39 osast 19.

Straczynski on kirjutanud stsenaariume sellistele teleseriaalidele nagu "He-Man and the Masters of the Universe", "The New Twilight Zone", "The Real Ghostbusters", "Jake and the Fatman", "Captain Power and the Soldiers of the Future" ja "Mõrv sai teoks" (Murder, She Wrote).

Romaanid ja lühijutud[muuda | muuda lähteteksti]

Straczynski on kirjutanud kolm õudusromaani: "Demon Night", "Othersyde" ja "Tribulations" ning paarkümmend lühijuttu, millest enamik on koondatud kahte kogumikku: "Tales from the New Twilight Zone" ja "Straczynski Unplugged".

Ta kirjutas ka üheksa "Babylon 5" maailma puudutava romaani kondikava, mida teoste autorid jälgisid kirjutamisel, et säiliks sündmustiku järjepidevus. Straczynski ise on kirjutanud neli "Babylon 5" ainelist lühijuttu, mis on ilmunud ajakirjades.

Koomiksid[muuda | muuda lähteteksti]

Straczynski on tuntud koomiksifänn ning kirjutas ka ise 1980. aastail mõne. Televisioonitöö kõrval jäi see algul väheseks, kuid alates 1999. aastast on ta kirjutanud koomikseid näiteks firmadele Top Cow ja Marvel Comics, viimasele selliseid lugusid nagu "Ämblikmees" (The Amazing Spider-Man) ja "Fantastiline nelik" (The Fantastic Four).

Huvitavaid fakte[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1992. aastal nimetati Straczynski auks vastavastatud asteroid, mis sai nime 8379 Straczynski.
  • "Babylon 5" sarja lõpuosas "Uni valguses" (Sleeping in Light) ilmub J. Michael Straczynski korraks ka ise ekraanile. Ta mängib tehnikut, kelle ülesandeks on kosmosejaamas tuled välja lülitada.
  • 2004. aastal pöördus Straczynski poole telefirma Paramount ja tegi ettepaneku asuda seriaali "Star Trek: Enterprise" produtsendiks. Straczynski keeldus, kuna leidis, et ta ei saaks toona juba mitu aastat jooksnud sarja arendamisel piisavalt vabu käsi. Kuid ta kirjutas oma nägemuse sellest, missugune võiks olla uus Star Treki sari, ning kuulujuttude kohaselt pole välistatud, et Straczynski võiks tulevikus Star Trekiga tegeleda.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]