J. Michael Straczynski

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
J. Michael Straczynski, 2008

Joseph Michael Straczynski (sündinud 17. juulil 1954) on USA kirjanik ja teleprodutsent.

Straczynski on oma karjääri jooksul töötanud nii teleseriaalide, romaanide, lühijuttude, koomiksite kui kuuldemängudega. Ta on ühtlasi stsenaariumikirjutamise õpiku autor, on olnud näitekirjanik ja ajakirjanik.

Tema tuntuim töö on telesari Babylon 5 koos lühikeseks jäänud jätkuga Crusade. Straczynski kirjutas ise enamiku Babylon 5e osade stsenaariume, sealhulgas 59 järjest eetrisse lastud osa, mis hõlmasid kogu seriaali kolmanda ja neljanda hooaja.

Straczynski on kuulus selle poolest, et tavatseb suhelda oma loomingu fännidega vahetult internetis. Juba 1985. aastast peale osales ta vestlustes, mis peeti uudisgruppides ning GEnie, Compuserve ja America Online teenuste kaudu.

Hariduse sai Straczynski California osariigi San Diego ülikoolis (SDSU). Ta omandas bakalaureusekraadi psühholoogia ja sotsioloogia alal. Üliõpilasena kirjutas ta usinalt tudengiajalehes. Mõnikord oli leht sedavõrd tema artikleid täis, et lehte kutsuti naljatamisi Daily Joe.

Praegu elab Straczynski Los Angelese piirkonnas koos abikaasa Kathryn M. Drennaniga, kes on samuti kirjanik.

Autorina kasutab Straczynski nimekuju J. Michael Straczynski, ent tavaelus enamasti lihtsalt "Joe". Internetis viidatakse talle sageli lühendiga "jms".

Noorpõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Straczynski on pärit Patersoni linnast New Jersey osariigist.

Tema stsenaariumikirjutamise õpiku ümbrisel avaldatud elulooliste andmete kohaselt lavastati Straczynski esimene näidend, kui noormees oli 17aastane. Tema esimene telekomöödia lavastati, kui Straczynski oli 21aastane ja oma esimese filmistsenaariumi müüs ta 24selt.

28aastaselt oli tal ette näidata juba nii tele- kui filmistsenaariume, raadiosaadete stsenaariume, tosinajagu näidendeid, ning üle 150 artikli ajalehtedes ja ajakirjades. Ta juhtis raadios üht jutusaadet, samuti oli Californias ja mujal pidanud erialaseid loenguid ning seminare.

Telekarjäär[muuda | muuda lähteteksti]

Straczynski tegutseb televisiooni vallas 1983. aastast peale. Ta alustas multifilmidega, ning tõusis algajast stsenaariumikirjanikust peaprodutsendiks.

Tema kuulsaim töö on kahtluseta kosmoseseriaal Babylon 5, mis on saanud mitmeid ulmeauhindu. Ehkki tegemist on Star Treki kõrval ühe tuntuma omataolisega, on hiljem kõik katsed teha sellele järge eri põhjustel luhtunud.

Straczynski lõi ka seriaali Jeremiah, mis rajaneb samanimelisel Prantsuse koomiksilool. Ta ise kirjutas 19 osa kokku 39st.

Straczynski on ka kirjutanud stsenaariume teleseriaalidele, nagu He-Man and the Masters of the Universe, The New Twilight Zone, The Real Ghostbusters, Jake and the Fatman, Captain Power and the Soldiers of the Future ja "Mõrv sai teoks" (Murder, She Wrote).

Romaanid ja lühijutud[muuda | muuda lähteteksti]

Straczynski on kirjutanud kolm õudusromaani: Demon Night, Othersyde ja Tribulations ning paarkümmend lühijuttu, millest enamik on koondatud kahte kogumikku: Tales from the New Twilight Zone ja Straczynski Unplugged.

Ta kirjutas ka üheksa Babylon 5 maailma puudutava romaani kondikava, mida teoste autorid jälgisid kirjutamisel, et säiliks sündmustiku järjepidevus. Straczynski ise on kirjutanud neli Babylon 5 ainelist lühijuttu, mis on ilmunud ajakirjades.

Koomiksid[muuda | muuda lähteteksti]

Straczynski on tuntud koomiksifänn, ning kirjutas ka ise juba 1980. aastail mõned. Televisioonitöö kõrval jäi see algul väheseks, kuid alates 1999. aastast on ta kirjutanud koomikseid mitmetele tuntud firmadele nagu Top Cow ja Marvel Comics. Viimasele on Straczynski kirjutanud ka selliste tuntud koomiksitegelaste lugusid, nagu "Ämblikmees" (The Amazing Spider-Man) ja "Fantastiline nelik" (The Fantastic Four).

Huvitavaid fakte[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1992. aastal nimetati Straczynski auks vastavastatud asteroid, mis sai nime 8379 Straczynski.
  • Babylon 5 sarja lõpuosas "Uni valguses" (Sleeping in Light) ilmub J. Michael Straczynski korraks ka ise ekraanile. Ta mängib tehnikut, kelle ülesandeks on kosmosejaamas tuled välja lülitada.
  • 2004. aastal pöördus Straczynski poole telefirma Paramount ja tegi ettepaneku asuda seriaali Star Trek: Enterprise produtsendiks. Straczynski keeldus, kuna leidis, et ta ei saaks toona juba mitu aastat jooksnud sarja arendamisel piisavalt vabu käsi. Kuid ta kirjutas oma nägemuse sellest, missugune võiks olla uus Star Treki sari, ning kuulujuttude kohaselt pole välistatud, et Straczynski võiks tulevikus Star Trekiga tegeleda.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]