Vahhabism

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Hävitatud kalmistu Medinas

Vahhabism (araabia keeles الوهابية‎ al-Wahhābiya(h)) on Najdist pärit salafistliku[1] teoloogi Muhammad ibn Abd al-Wahhabi (araabia keeles محمد بن عبد الوهاب‎; 1703–1792) algatatud (tema oma sõnul "taaselustatud") ultrakonservatiivne[2][3] usuliikumine[4] islami puhastamiseks uuendustest (araabia keeles بدعة bid‘ah). 18. sajandil asutatud vahhabismi esindajad eitavad sufismi ja igasugust usulist uuendamist ning peavad eeskujuks ja mõõdupuuks vaid prohvet Muhammadi ja tema kogukonna tavasid. Vahhabism on Saudi Araabia ametlik usupoliitika[5].

Ibn Taymiyya kirjutistest mõjustatuna astus Muhammad ibn Abd al-Vahhab vastu keskaegsele usutõlgendamisele, nõudes Koraani ja prohveti õpetussõnade (araabia keeles الحديث al-ḥadīth) järgimist[6], sarjas araablaste "moraalset langust ja poliitilist nõrkust", mõistis hukka idolaatriapühakute, pühamute ja kalmude austamise[6]. Väites, et need, kes ei jaga tema vaateid, pole õiged muslimid, andis Araabia poolsaare keskplatoo Diriyah' ja Najdi valitsejaile ning saudi hõimupealikule Muhammad ibn Saudile õiguse naabreid rünnata, kuigi Koraan keelab muslimeid omavahel sõdida. Sellest usulis-poliitilisest liidust sündis üksteise järel kolm Saudi riiki. Saudi Araabiast rahastatud pühamute, koolide ja heategevusprogrammide kaudu omandab vahhabism üha suuremat mõju ka mujal islamimaailmas.

Selle koolkonna aluseks on täielik monoteism (araabia keeles توحيد tawḥīd) – usk ainsasse ja ühtsesse Jumalasse[6], mis on viinud varase islami mälestiste hävitamiseni Saudi Araabias, eelkõige lääneosa Hejazi piirkonnas, Meka ja Medina lähikonnas. Prohvet Muhammadi ja islami algusega seotud mošeed, kalmud, ajaloolised paigad ja elumajad koristati Medina Masjid al-Nabawi ja Meka Masjid al-Harami mošee juurdeehitiste teelt. Saudi kuninga ehk Mõlema Pühamu Hoidja (araabia keeles خادم الحرمين الشريفين khādim al-ḥaramain al-šarīfain) esindajad väidavad küll, et sel viisil püütakse mahutada rohkem hadži palverändureid, kuid vastased näevad selles riiklikult toetatud vahhabistlikku usupuhastust, mis äärmusliku monoteismi vaimus võitleb igasuguse pühaduse austamise vastu, kartes, et sellised vahendajad inimese suhtlemisel Jumalaga võiksid viia idolaatria ja polüteismini (araabia keeles شرك‎ širk).

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. GlobalSecurity.org Salafi Islam
  2. Washington Post, For Conservative Muslims, Goal of Isolation a Challenge
  3. John L. Esposito, What Everyone Needs to Know About Islam, p.50
  4. "Wahhābī". Encyclopaedia Britannica Online. Vaadatud 12.12.2010. 
  5. Glasse, Cyril, The New Encyclopedia of Islam, Rowan & Littlefield, (2001), pp. 469-472
  6. 6,0 6,1 6,2 Esposito, John (2003). The Oxford Dictionary of Islam. Oxford: Oxford University Press. ISBN 0195125584.