Vabaduse tänav (Rakvere)

Allikas: Vikipeedia
Kaart
Kaart

Vabaduse tänav on tänav Rakveres.

Tänav asub linna keskosas, eraldades Õpetaja Heinamaa ja Lepiku linnaosa Seminari linnaosast, ning ulatub linnametsa läbides linna lõunaosas Linnuriigini. Alguse saab tänav Vabaduse platsilt, lõuna suunas on ristub Lembitu, Kungla, Vee, Karja, Piiri ja Saueaugu tänava, Lõuna põigu, Lilleoru ja Linnu teega. Tänav on Rakvere pikim – 1916 meetrit.[1]

Tänav on kandnud algul Suur-Põllu, aastast 1927 Vabaduse[2], Eesti NSV ajal nimetati 1. juunil 1950. aastal Vabaduse tänav, Viktor Kingissepa tänavaks[3] ja nüüd kannab taas Vabaduse tänava nime.

Tänav sai omale Vabaduse tänava nime, kui endisele kirikumaale hakati kujundama Vabaduse väljakut ja ausambamäe taha Johan Laidoneri nimelist parki.[2]

Vabaduse ja Karja tänava nurgal paiknes Vana surnuaed, mis rajati 1777. aastal linna ja Rakvere kihelkonna eestlaste matusepaigana. Tõenäoliselt puhkab seal ka F. R. Kreutzwaldi isa Juhan aastast 1832. Otsus surnuaed sulgeda tehti 1933. aastal, kuid viimased surnud maeti veel pärast teist maailmasõda.[4] Haljasalal aadressil Vabaduse tänav 25 asub Vana Surnuaia park.

Rakvere Gümnaasium, Vabaduse 1

Aadressil Vabaduse 1 asuv Rakvere Gümnaasiumi hoone on funktsionalistliku kooliarhitektuuri ja samas koolis varem õppinud arhitekt Alar Kotli sõjaeelse loomingu ilmekamaid näiteid. Hoone ehitati 1936–1938, olles Eestis esimene koolihoone, kus aula ja võimla paiknesid eraldi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rakvere linna tänavate teenumbrid ja teepikkused Elektrooniline Riigi Teataja (vaadatud 13. märtsil 2017)
  2. 2,0 2,1 Odette Kirss, Tänavanimed vahetuvad aegade tuules, Virumaa Teataja, nr. 168, 3 september 2020
  3. Odette Kirss, Tänavanimed vahetuvad aegade tuules, Virumaa Teataja, nr. 168, 3 september 2020
  4. Odette Kirss. "Jalutaja teejuht. Rakvere", Tallinn, Solnessi Arhitektuurikirjastus, 2007.