VÕI

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

VÕI (ingl k OR) on lauseloogikas disjunktsiooni tehte märgi sõnaline kuju; see tehtemärk on ladina k sõna vel (või) esitähe kujuline.

Sõna VÕI kasutatakse ka vastavat tehet sooritava loogikaelemendi nimena. VÕI-elemendi väljundis on signaal 1 siis, kui vähemalt ühes sisendis on signaal 1.

VÕI-elemendi IEC standardi kohases tingmärgis väljendab disjunktsiooni tehet tähis ≥1 (samas tähenduses on kasutusel ka 1 ilma märgita ≥).

Funktsionaalse seose kirjutusviisid Tingmärk skeemidel Olekutabel Realiseerimine releedega
IEC 60617-12 USA ANSI 91-1984


IEC OR label.svg
Or-gate-en.svg
A B Y = A v B
0 0 0
0 1 1
1 0 1
1 1 1
Relay or.svg
VÕI-loogikaelemendi skeem

VÕI-elemendid valmistatakse CMOS-tehnoloogias, kus lülititena toimivad MOSFET-transistoride paarid. Kõrvaloleval skeemil moodustavad transistorid T1…T4 VÕI-EI lüli. Kui sisendis A või B on kõrge potentsiaal (signaal 1), siis juhivad vastavalt transistorid T4 või T3 (lülititena suletud seisus), samal ajal kui T1 ja T2 on mittejuhtivad (lülitite kontaktid avatud). Transistorid T5 ja T6 skeemi väljundis täidavad EI-lüli ülesannet. VÕI-EI lüli koos EI-lüliga kokku annavadki VÕI-elemendi. Seega kui näiteks kõrge potentsiaal on sisendis A, siis on mittejuhtiv T1 ja juhtiv T4; seetõttu on T6 sisendis madal potentsiaal ja see transistor on mittejuhtiv. Samamoodi muudab kõrge potentsiaal sisendis B mittejuhtivaks transistori T5. Järelikult saadakse mõlemal juhul väljundis kõrge potentsiaal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]