Urmas Taniloo

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Urmas Taniloo (sündinud 25. märtsil 1953) on eesti helitehnik ja oreliõpetaja.

Ta töötab Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis. Ta on ka Vanemuise kontserdimaja orelihäälestaja. On andnud kontserte koos abikaasa Pille Tanilooga Tartus Jaani kirikus ja Vanemuise Kontserdimajas, Pärnus Eliisabeti kirikus ja Häädemeeste kirikus. Andnud välja CD-sid, kus on mänginud orelit.

Urmas Taniloost ja tema õpilastest lähemalt[muuda | muuda lähteteksti]

Lõpetas 1972 klaveri erialal Elleri Muusikakooli (õpetaja Ene Arro), õppis samas ka orelit (õpetaja Eva Sori). 1977 lõpetas oreli- ja klaverierialal Tallinna Riikliku Konservatooriumi (Hugo Lepnurme ja Ada Kuuseoksa klassis). Täiendanud end Hans Gebhardi, Leo Krämeri ja Jose Gonzalez Urioli meistrikursustel. Olnud 1978-1998 Vanemuise teatri ja aastast 1998 Vanemuise Kontserdimaja organist ja oreli hooldaja. Töötanud aastast 1977 õpetaja ja aastast 2001 helirežissöörina Elleri Muusikakoolis.

Õpilasi:

Esinenud aastast 1978 regulaarselt soolokontsertidega nii Eestis kui ka välismaal, sealhulgas Lätis, Leedus, Venemaal, Tšehhis, Soomes, Rootsis ja Norras. Repertuaari kuulub orelimuusika renessansist nüüdisajani, muuhulgas eesti helilooming. Esitanud koos Pille Tanilooga harva kuuldavat orelimuusikat neljale käele ja kahele orelile. Esinenud orkestrisolistina, osalenud vokaalsümfooniliste suurvormide ettekandel ning mitmes Vanemuise lavastuses ja sõnalis-muusikalises põimikus. Teinud koostööd paljude eesti lauljate (sh Margarita Voitese, Lehte Marki, Urve Tautsi, Evi Vanamöldri, Jüri Pärja, Aare Saali, Vello Jürna, Kaljo Räästase, Taisto Noore, Jassi Zahharovi, Eugen Antoni ja Teele Jõksiga) ning instrumentalistidega (Lande Lampe-Kitse, Olev Ainomäe, Kristel Eeroja-Põldoja, Peeter Malkovi, Lembit Orgse, Aleksander Fischi, Johannes Mitiga). Osalenud RAM-i, EFK, Tartu Akadeemilise Meeskoori (1979–1990 kontsertmeister), Tartu Poistekoori, tütarlastekoori Ellerhein, ansambli Kurekell ja muude kollektiivide välisringreisidel. Salvestanud muusikat ER-is ja ETV-s ning CD-d "Isekeskis oreliga" ja "Kahekõned oreliga" (2005).

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Urmas Taniloo on abielus klaveriõpetaja Pille Tanilooga, neil on poeg Joonas. Tema isa oli skulptor Endel Taniloo, ema Heljo Taniloo.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]