Uppsala lään

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Uppsala lään

rootsi Uppsala län

Uppland vapen.svg
Uppsala lääni vapp

Pindala: 6989 km²
Elanikke: 371 560 (30.06.2018)[1] Muuda Vikiandmetes
Rahvastikutihedus: 53,2 in/km²
Keskus: Uppsala

Uppsala lään on 1. järgu haldusüksus Rootsis.

Uppsala lään asub Ida-Rootsis ning piirneb Stockholmi, Södermanlandi, Västmanlandi ja Gävleborgi lääniga. Territoorium langeb osaliselt kokku ajaloolise Upplandi maakonnaga; keskus asub Uppsalas, mis on umbes 135 000 elanikuga lääni suurim asula ning Rootsi suuruselt neljas linn.

Uppsala lään koosneb 8 kohaliku omavalitsuse üksusest ehk kommuunist – Enköpingi, Heby, Håbo, Tierpi, Uppsala, Knivsta, Älvkarleby ja Östhammari vald. Lääni omavalitsuse organ on valitav volikogu (landsting) ning riigivõimu esindab läänivalitsus (länsstyrelse), mida juhib maavanem (landshövding).

Lõunast põhja läbib Uppsala lääni E4 maantee, mis ühendab Uppsalat Stockholmiga.

Uppsala läänis on u 300 järve, millest suurim on Mälaren. Lääni sümboliteks on valitud merikotkas, harilik kivipuravik, tõugjas ning püvilill; viimane kasvab looduslikult Kungsängi kaitsealal Fyrise jõe ääres. Kokku on läänis 79 looduskaitseala.

Ligi 3/4 tööjõust on hõivatud tertsiaarsektoris. Suurimateks tööandjateks on lisaks kohalike omavalitsuste asutustele ning landstingi hallatavatele tervishoiuasutustele Uppsala Ülikool, Rootsi Põllumajandusülikool, farmaatsiaettevõte Pharmacia & Upjohn ning metallitööstus Sandvik Coromant.

Uppsala lääni omapäraseks kultuuripärandiks on 17.–18. sajandil valloonide asutatud rauasulatustehased, mis tänaseks on valdavalt muudetud muuseumideks ja puhkealadeks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Q56150720

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]