Mine sisu juurde

Ueda Akinari

Allikas: Vikipeedia
Ueda Akinari (Koga Bunrei maal)

Ueda Akinari (jaapani keeles 上田秋成, ka Ueda Shūsei; 25. juuli 1734 Ōsaka8. august 1809 Kyōto) oli jaapani kirjanik ja waka-luuletaja. Tema mõlemad teosed, "Vihma ja kuupaiste lood" (雨月物語 Ugetsu monogatari, 1776) ja "Kevadvihma lood" (春雨物語 Harusame monogatari, 1809), kuuluvad Jaapani kirjandusklassikasse.

Ta sündis aastal 1734 Ōsakas tundmatule isale ja prostituudist emale. Lapse lapsendas Ueda Mosuke nimeline õli- ja paberikaupmees. Tema tervis oli lapsena vilets, ta põdes kas rõugeid või lastehalvatust; samuti olid tema mõlema käe sõrmed deformeerunud, kuid see ei takistanud tal kirjutamist. Kasuisa võimaldas talle korraliku hariduse: ta õppis Jaapani ja Hiina kirjandust, ta harrastas mõningal määral haikai-luulet (kuni sai selles vallas piisavalt tuntuks, et sõbrustada Edo perioodi ühe kõige olulisema haikai-luuletaja Yosa Busoniga), samuti käis ta sageli teatrites.

Aastal 1761 suri tema kasuisa, ta üritas kasuisa ärisid edasi pidada, kuid tal polnud ärivaistu ja kui maja kümme aastat hiljem maha põles, jättis ta senise äri sinnapaika ning hakkas hoopis arstiteadust õppima. Sellel alal sai ta mõne aasta pärast päris jõukaks; tema meditsiiniõpetaja Tsuga Teishō oli õpetlane, kes ühendas oma tegevuses tulutoova arstiameti laiaulatuslike teaduslike harrastustega (mille hulka kuulus ka hiina klassikalise kirjanduse uurimine). Ta praktiseeris Ōsakas meditsiini aastani 1787, mil ta oma praksisest loobus, et edaspidi ainult kirjandusega tegeleda.

Eesti keeles on Ueda Akinari teostest ilmunud osaliselt "Vihma ja kuupaiste lood" Rein Raua tõlkes.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Ueda Akinari. Vihma ja kuupaiste lood. Tõlge klassikalisest jaapani keelest, saatesõna ja kommentaarid: Rein Raud. Tallinn : Tallinna Ülikooli Kirjastus, 2015. 134 lk. (Bibliotheca Asiatica) ISSN 1736-9118 ISBN 9789985588031